Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin Yön Arıyor: FED’in Para Politikası Merak Ediliyor

Bitcoin 43.000 doların üzerinde tutunmayı başardı ve bundan sonrası için yönünün ne tarafa olacağı merak ediliyor. Detaylar haberde…
Bitcoin Yön Arıyor: FED’in Para Politikası Merak Ediliyor
HABER GİRİŞ

Bitcoin son günlerdeki düşüşü ile 43.000 doların altını test etti ve buradan hafif yukarı yönlü hareket etti. Kripto para birimi, küresel piyasaların son işlem gününde 43.000 doların üzerinde tutunmuş görünüyor.

Bitcoin ve Ethereum son 24 saat içerisinde sabit görünümde olurken, sırasıyla 43.800 ve 3.300 dolar seviyelerinden işlem görüyorlar. BTC yatırımcıların faiz oranlarındaki artışlar ve belirsiz makroekonomik koşullar konusundaki endişeleri arasında düşük performans gösteriyor.

Geçtiğimiz günlerde FED’in Mart ayı tutanakları açıklandı ve raporda şahin ifadeler göze çarptı. Bu durum kriptolarda satış baskısının artmasına neden oldu.

Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Americas Edward Moya, “Wall Street, FED’in para politikasını sıkılaştırma konusunda ne kadar agresif olacağı konusunda temkinli büyürken Bitcoin yön bulmak için mücadele ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

FED geçtiğimiz hafta boyunca, 40 yılın en yüksek seviyesi ile yaklaşık yüzde 8’e ulaşan enflasyonu dizginleme çabalarını hızlandıracağının sinyallerini verdi.

GCM Yatırım Banner

St. Louis Federal Rezerv Bankası Başkanı James Bullard Fed’in önümüzdeki enflasyonla başa çıkmak için politika faizini doğru seviyeye getirmek için dürüst hareket etmesi gerektiğini söyledi.

BTC günlük grafik
Kaynak: TradingView

Teknik olarak bakıldığında haftanın başında 48.000 doları test eden BTC, yüzde 10’a yakın kayıp yaşadı ve dengeleniyor gibi görünüyor. Gün içerisindeki göreceli güç endeksi (RSI), kısa vadeli alıcıları Asya ticaret gününde aktif tutabilecek aşırı satım seviyelerinden yükseliyor.

Ancak günlük grafikte RSI, negatif momentumla nötr durumda ve yatay fiyat hareketinin birkaç gün daha devam edebileceğini gösteriyor. 45.000 doların üzerinde bir kırılma olması halinde fiyat yeniden 50.000 dolar seviyesini hedefleyebilir.

Aylık grafikteki göstergeler, orta vadede BTC için yukarı yönlü hareketin sınırlı olduğunu gösteriyor. Bu, BTC’nin üç aylık yüksek düşük fiyat artış trendini sabit tutmak için 37.560 doların üzerinde daha güçlü bir desteği sürdürmesi gerekeceği anlamına geliyor. Bu seviyenin altında kesin bir kırılma, toparlanma aşamasını geçersiz kılabilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.