Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin Yakın Zamanda Sıçrama Yapabilecek mi? Veriler Ne Diyor?

Bitcoin fiyatı 29 bin dolar seviyesinde gezinmeye devam ederken zincir üstü veriler kripto varlığın fiyatının yönüne dair neye işaret ediyor? Detaylar...
Bitcoin Yakın Zamanda Sıçrama Yapabilecek mi? Veriler Ne Diyor?
Son Güncelleme: 
Yorum

Amiral kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) fiyatı, bu hafta küresel piyasaların en çok beklediği başlıca veri olan ABD tarım dışı istihdam raporu Temmuz verilerinin duyurulmasına fazla bir tepki göstermedi ve 29 bin dolar civarındaki seyrini sürdürüyor. Peki, beklenen fiyat sıçraması yakında gelebilir mi?

BTC fiyatının yakın zamanda bir geri dönüş gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğine dair zincir üstü veriler ise şunları söylüyor…

Zincir Üstü Veriler Varlığın Yakın Vadeli Görünümü Hakkında Ne Diyor?

BTC fiyatı uzun süredir yatay hareketlerini sürdürürken, yatırımcılar, varlığın bu konsolidasyondan ne zaman çıkabileceğini merak etmeye devam ediyor.

Kripto analitik platformu Santiment’ten gelen son zincir üstü veriler, kripto para biriminin fiyatının bir sonraki adımda nereye gidebileceğine dair ipuçları içerebilecek varlıkla ilgili temel göstergelere ışık tutuyor.

Dikkat çeken ilk gösterge, günlük aktif adreslere işaret etmekte olup, ağ üzerinde bir tür işlem faaliyetinde yer alan Bitcoin blok zincirindeki benzersiz adreslerin toplam sayısını takip etmektedir.

Platformun paylaştığı grafiğe bakıldığında bu göstergenin son zamanlarda büyük bir artış kaydettiği görülmekte olup, bu durum, çok sayıda adresin aktif hale geldiğini ortaya koymakta. Zincir üzerinde aktarım yapan çok sayıda adres, yüksek sayıda kullanıcının zinciri kullandığı anlamına gelmektedir.

Bitcoin Aktif Adresler Scaled
Kaynak: Santiment

Göstergenin mevcut değerinin, son zamanlarda bir milyondan fazla adresin aktif olduğunu göstermesi, Nisan ortasından bu yana ulaşılan en büyük seviyeye işaret ediyor. Bu ise dijital paraya büyük miktarda ilgi olduğunu gösteriyor.

Bitcoin ağındaki kar alma ve zarar alma hacimleri arasındaki farkı ölçen göstergenin ise negatif bir değere sahip olması piyasadaki satışların büyük kısmının bir miktar zararla gerçekleştiği anlamına geliyor.

Analistler göstergenin bu negatif seviyelerini, Mart düşüşü sırasında gözlemlenenlere ölçek olarak benzetmekte. Tarihsel olarak, zayıf ellerin dijital paraları, bu tür dönemlerde güçlü eller tarafından alındığından, yatırımcılar bu şekilde teslim olduklarında fiyattaki diplerin oluşmasının daha olası hale geldiği belirtiliyor.

Kyouma’dan Toparlanma Beklentisi

Bu göstergeleri göz önüne alan kripto analisti Hououin Kyouma, bir geri tepme hareketi için zamanlamanın ideal olabileceğini belirtti. Yüksek miktarda aktif adresin, hareketi hızlandırmaya yardımcı olabilecek çok sayıda tüccarın varlığı anlamına gelebileceğine değindi.

Btc Yuklu Bakiyeler Scaled
Kaynak: Santiment

Ek olarak, Mayıs ayından bu yana varlıklarına 27.755 BTC ekledikleri için yüklü bakiyeye sahip Bitcoin adreslerinin de itici bir kuvvet olacağını sözlerine ekledi.

Kyouma, bu unsurlara dayanarak, kripto para biriminin fiyatında kısa vadeli bir hareket olsa da yakın gelecekte bir toparlanma olabileceğine inanmanın zor olmayacağının da altını çizdi.

Bitcoin fiyatı, haber yazımı itibarıyla son 24 saat içinde yüzde 0.7 düşüşle 29 bin dolar civarında işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%