Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin ve Hisseler 2022’nin İlk Yarısı için Karşılaştırıldı

Bitcoin yılın ilk çeyreğinde aşağı yönde hareket ederken, bazı hisselerden daha az düştü. Detaylar haberde...
Bitcoin ve Hisseler 2022’nin İlk Yarısı için Karşılaştırıldı
Yorum

Bitcoin ile beraber hisse senetleri, bu yılın ilk yarısı içerisinde yatırımcısına büyük kayıplar yaşattı. 2022’nin başında 46.000 dolar seviyesinde olan BTC, 20.000 dolar seviyesine kadar geriledi.

Yapılan bir araştırma Bitcoin’in hisse senetlerine karşı olan performansını ortaya koydu. Yılın ilk 6 ayında kripto para birimi değerinin yüzde 60’ını kaybetti. Ancak bazı hisse senetlerinde daha derin düşüşler kaydedildi.

PayPal, Etsy, Netflix, Snapchat ve Shopify, Bitcoin’den daha kötü performans gösteren hisse senetleri arasında yer aldı. Shopify bu dönemde yüzde 74’lük bir düşüşle en kötü performansa sahip hisseler arasında yer aldı.

BTC 2022 ilk yarısı hisseler ile karşılaştırması
Kaynak: Finbold

Apple, Microsoft, Amazon ve Tesla gibi şirketler ise bu dönem içerisinde Bitcoin’den daha az kayıp yaşadı. 2022’nin ilk yarısında görülen olumsuz eğilimler yılın ikinci yarısında da devam ederken, piyasa oyuncularının çoğu dikkatlerini kripto para endüstrisinin önümüzdeki aylarda alacağı yöne çeviriyor.

Yılın İkinci Yarısı için Toparlanma Tahmini

Bloomberg’in kıdemli emtia stratejisti Mike McGlone’a göre, Bitcoin’in yılın ilk yarısındaki kayıpları yatırımcılar için bir temel oluşturabilir. McGlone, mevcut piyasa hareketinin, önceki toparlanma temellerine dayanarak duyarlı olan yatırımcılar için kazançlı olabileceğini belirtti.

Bitcoin ve geniş pazarların mevcut yüksek enflasyon ortamına olumsuz tepki verdiği göz önüne alındığında, kripto para biriminin bir enflasyon koruması sağladığı fikrini kanıtlamak daha zor bir hal aldı.

Yılın ilk yarısında Bitcoin’in Nasdaq 100 ve S&P 500 endeksleri ile olan korelasyonları, tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıktı.

Yatırımcılar için yüksek enflasyon ve daha agresif faiz artırımlarına ilişkin korkular baskı unsuru olmaya devam ediyor. Yılın ikinci yarısında kripto ve hisse senetleri için sürecin nasıl işleyeceği yakından takip edilecek.

Bitcoin yazım itibarıyla 383 milyar dolar piyasa değeri ile 20.000 dolar seviyesinden işlem görüyor. Dijital varlık geçen yılın Kasım ayında 69.000 dolara çıkmış ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu