Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin ile Nasdaq Arasındaki Korelasyon Tarihi Zirvesinde

Yapılan incelemeler Bitcoin ile Nasdaq 100 endeksinin son zamanlarda hiç olmadığı kadar birlikte hareket ettiğini gösteriyor.
Bitcoin ile Nasdaq Arasındaki Korelasyon Tarihi Zirvesinde
HABER GİRİŞ

Bitcoin’in teknoloji hisselerinin işlem gördüğü Nasdaq 100 endeksi benzer hareketler sergilediği biliniyor. Özellikle 2020’de COVID-19 pandemisi ile beraber bu benzerlik daha belirgin hale geldi.

Bloomberg tarafından yapılan araştırmaya göre bu korelasyon son 40 günde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bitcoin ile Nasdaq 100 arasındaki korelasyon 8 Nisan’da 0.6945 ile rekor kırdı.

Bloomberg’den Joana Ossinger yaptıkları çalışmayla ilgili, “Korelasyondaki artış, Bitcoin’in bir alteratif olduğu argümanını zayıflatıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

BTC ile Nasdaq 100 korelasyonu
Kaynak: Bloomberg

Nasdaq 100, Apple, Microsoft, Tesla gibi inovasyon liderlerinin yer aldığı, piyasa değerine göre en büyük 100 yerel ve uluslararası finans dışı şirketi içeriyor. Bitcoin genel itibarıyla diğer hisse senetlerinden daha iyi bir performans gösteriyor.

Bitcoin’in yatırım getirisi, son beş yılda S&P 500, Dow Jones ve Nasdaq endekslerine nazaran yüzde 1,600’den fazla oldu. Kripto para birimi yeni haftaya ise düşüşle başladı.

GCM Yatırım Banner
BTC günlük grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

41.000 doların altına sarkan BTC, son iki haftanın en düşük seviyelerinde dolaşıyor. Mart sonunda yaşanan yükseliş sonrası kripto para piyasası 2 trilyon doların üzerine çıkmıştı. Piyasa son düşüş ile beraber 1.85 trilyon doların altına geriledi.

BTC günlük kayıplarını yüzde 3’ün üzerine taşıdı ve yazım itibarıyla 41.000 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın