Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin Şubat’tan Bu Yana En Düşük Seviyeye Geriledi

Bitcoin küresel piyasalardaki geri çekilmeye paralel olarak 35.000 dolar seviyelerini test etti. Detaylar haberde...
Bitcoin Şubat’tan Bu Yana En Düşük Seviyeye Geriledi
HABER GİRİŞ

Bitcoin, FED’in 50 baz puanlık faiz artırım kararının ardından, aşağı yönlü hareketini hızlandırdı. Kripto para birimi yüzde 10’dan fazla kayıpla düşüşünü 35.500 dolar seviyelerine kadar taşıdı.

Bu düşüş Şubat ayı sonrası en kötü seviye olarak kaydedildi. BTC yazım itibarıyla 36.400 dolar seviyesinde tutunmaya çalışıyor.

BTC’deki geri çekilme ile beraber Ethereum’da da yüzde 6’nın üzerinde düşüş kaydedildi ve 2.750 dolar seviyesi görüldü. ADA, AVAX, AXS gibi altcoinler yüzde 10’un üzerinde düşüşler ile karşı karşıya kaldı.

BTC günlük grafik
Kaynak: TradingView

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın ABD ekonomisinin gücünü vurgulaması ve Fed’in bir sonraki toplantısında üç çeyrek puanlık bir artışı dikkate almayacağını söylemesinin ardından yatırımcılar kripto ve diğer yüksek riskli varlıklardan kaçmaya başladı.

Teknoloji odaklı Nasdaq endeksi 2020’den bu yana en düşük performans ile 1.000 puanın üzerine düşmesiyle hisse senedi piyasaları sert bir darbe aldı. S&P 500 ve Dow Jones endeksleri yüzde 3’ün üzerine düştü. Riskten çekinen yatırımcılar için güvenli liman olan altında bile yüzde 1’in üzerinde düşüş görüldü.

GCM Yatırım Banner

Oanda Americas Kıdemli Piyasa Analisti Edward Moya, Wall Street’te tam bir güven kaybı olduğunu belirterek, “Yatırımcılar küresel ekonomik toparlanmadan şüphe duymaya başladıkça tüm riskli varlıklardan kaçmaya başladı.” değerlendirmesinde bulundu.

Moya, piyasaların enflasyonla tam olarak mücadele etmeye hazır olmayabileceğini belirtirken, Bitcoin’de 33.000 dolarlık desteğin kilit olacağını ve son iki güne benzer oynaklığın tekrarlanacağını sözlerine ekledi.

Teknik olarak bakıldığında kripto para birimi, 24 Ocak’tan bu yana bir trend oluşturan ve 30.000-32.000 dolar destek bölgesine doğru bir hareketi sürdürebilir. Fiyatın tutunması için 37.500 doların üzerinde bir günlük kapanış, kısa vadeli istikrara işaret edebilir.

Günlük, haftalık ve aylık grafiklerde yavaşlayan ivme nedeniyle yukarı yönlü hareket sınırlı görünüyor. Bitcoin için 40.000 dolar seviyesi halen önemli bir direnç bölgesi olmaya devam ediyor.

Vadeli işlemlerdeki likidasyon oranları
Kaynak: Coinglass

Coinglass tarafından aktarılan veriler, vadeli işlemler üzerindeki likidasyonlarda büyük artış olduğunu gösteriyor. Son 24 saat içerisinde 400 milyon doların üzerinde kaldıraçlı pozisyon tasfiye edildi.

Tasfiyelerin yüzde 85’inden fazlası uzun pozisyonlar üzerinde gerçekleşti. Bitcoin ve Ethereum üzerinde sırasıyla 190 milyon dolar ve 64 milyon dolar değerinde kaldıraçlı pozisyon likit edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.