Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin Rekor Kırarsa Bu Fonların Getirisi Tavan Yapabilir

Bitcoin 2024 yılına sert hareketler göstererek başladı. Rekor beklentileri ise devam ederken, blockchain tabanlı fonlar getiri şampiyonu olabilir.
Bitcoin Rekor Kırarsa Bu Fonların Getirisi Tavan Yapabilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uzunca bir süredir kripto kışı içinde sert kayıplar gösteren kripto paralar, rekor seviyelerden fazlasıyla uzaklaşmıştı. 2023 yılının sonlarına doğru SEC’e yapılan spot Bitcoin ETF başvuruları sonrasında ise beklenen yükseliş geri geldi. Her ne kadar bir düşüp bir yükselseler de özellikle altcoin ve meme coin piyasasında güçlü kazanımlar elde edildi.

2024 yılının ilk haftası ise kripto para piyasasında oldukça hareketli geçti. Bitcoin ve Ethereum başta olmak üzere sert hareketler dikkat çekti. Yine de Bitcoin’de rekor beklentileri sürüyor. Çünkü bir yarılanma işlemi gerçekleşecek ve bu yılın en önemli gelişmesi olarak yakından takip ediliyor.

Bitcoin’in 4. yarılanma işlemi 12 Nisan 2024 tarihinde gerçekleşecek. Her dört yılda bir gerçekleşen halving sonrası ralli görülüyor olması da yeni bir boğa sezonuna işaret etmeye çoktan başladı. 11 Mayıs 2020’de gerçekleşen üçüncü halving işleminde madencilik ödülü 6,25 BTC’ye düşmüştü. Dördüncü yarılanma sonrasında ise 3,125 BTC’ye ineceği biliniyor. Tarihsel olarak halvingi takip eden 1 yıl içinde ise yeni bir zirve görülmesi tahmin ediliyor.

Bitcoin TSİ 17:30 sularında yüzde 1,1 civarında yükselişle 43 bin 745,25 dolarda seyrediyor.
BTC Ne Kadar? - 05.01.2024
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

2024 yılına dik bir yükselişle başlayan BTC, 42 bin 330 dolardan 45 bin 880 dolara kadar tırmandı. Ardından sert geri çekilse de şu anda 43 bin 750 dolar sınırındaki seyrini koruyor. Haftalık bazda yüzde 4,27 oranında değer kazanan BTC, aylık yüzde 0,23 artıda performans gösteriyor. Yıllık yüzde 160 oranında bir getiri sundu.

Bitcoin’de 60 bin ve 500 bin dolar arasında rekor beklentiler bulunuyor. Bu kapsamda biz de TEFAS üzerinden bir araştırma yaptık ve öne çıkabilecek yatırım fonlarını inceledik. Zaten 2023 yılının getiri şampiyonu olan fon da yüzde 175’ten fazla kazanç sunan bir blockchain fonu oldu.

GCM Yatırım Banner

Bitcoin’in rekor kırması durumunda bu blockchain tabanlı yatırım fonları öne çıkabilir:

  • İstanbul Portföy Blockchain Teknolojileri Karma Fon – IVY – Yıllık Getirisi Yüzde 156
  • Yapı Kredi Portföy Fintech ve Blockchain Teknolojileri Değişken Fon – YZC – Yıllık Getirisi Yüzde 99
  • Garanti Portföy Blockchain Teknolojileri Değişken Fon – GBV – Yıllık Getirisi Yüzde 88
  • İş Portföy Blockchain Teknolojileri Karma Fon – IJP – Yıllık Getirisi Yüzde 78

Şu anda TEFAS’ta listelenen 4 adet blockchain tabanlı yatırım fonu bulunuyor. Bu fonlara düşük maliyetle sahip olabilirsiniz. Elbette getiri sunacaklarına yönelik bir garanti verilemez. Ancak Bitcoin dahil kripto para piyasasında görülecek hareketlilik sonucunda kazançlarının kısa sürede arttığı görülüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.