Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin Madencilik Sektöründe Bir İflas Başvurusu Daha Geldi!

Kripto piyasasında yaşanan inişli çıkışlı günler ve artan enerji maliyetleri Bitcoin madenciliği sektöründe yer alan şirketleri zorlamaya devam ediyor. Detaylar haberde;
Bitcoin Madencilik Sektöründe Bir İflas Başvurusu Daha Geldi!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uzun süren kripto kışı ve küresel çapta artan enerji maliyetlerinin etkisiyle Bitcoin madencilik şirketlerinin iflas başvurularına bir yenisi daha eklendi. Bitcoin madenciliği hosting sağlayıcısı Compute North resmi iflas başvurusunda bulundu.

Compute North’un barındırma ortağı Compass Mining, firmanın süreç devam ederken her zamanki gibi çalışmaya devam edeceğini belirtti.

Kripto Kışı Compute North’u da Vurdu!

Teksas Güney Bölgesi ABD İflas Mahkemesi’ne 11. madde kapsamında iflas başvurusunda bulunan Compute North’un bu başvurusunun arkasında yatan nedenler kripto kışının etkileri ve artan enerji maliyetleri olarak sıralanıyor. Bunun dışında şirket CEO’su Dave Perrill’in istifasını sunduğu ancak yönetim kurulunda kalacağı da belirtildi.

22 Eylül’de ABD Güney Teksas Bölge İflas Mahkemesi’ne yapılan başvuruyu Yargıç David Jones değerlendirmeye alacak.

Borç Miktarı 500 Milyon Dolar Olarak Açıklandı

Şirket, 11. madde başvurusu kapsamında alacaklılara geri ödeme planı oluştururken faaliyetlerini sürdürebilecek. Compute North, başvuru içeriğine göre toplamda 200 farklı alacaklıya 500 milyon dolar tutarında borçlu durumda.

GCM Yatırım Banner

Şirketin tüm varlıklarının değerinin ise 100 ila 500 milyon dolar arasında değiştiği düşünülüyor.

Compute North, büyük ölçekli kripto madenciliği hosting tesis ve hizmetleri, BTC madenciliği havuzu ve madencilik donanımları gibi hizmetler sunmaktadır. Ülkedeki en büyük veri merkezi sağlayıcılarından biri olup, BTC madencilik sektöründe Compass Mining ve Marathon Digital gibi büyük ortakları bulunmaktadır.

Her iki şirket resmi Twitter hesapları üzerinden açıklama yaparak, bu aşamada sahip oldukları bilgilerle ticari operasyonlarının normal şekilde devam edeceğini belirttiler.

Compass Mining’den yapılan açıklamada “Compute North çalışanları bugün bize iflas başvurusunun ticari operasyonları kesintiye uğratmaması gerektiği konusunda bilgi verdi. Durumu izlemeye devam ediyoruz ve yeni gelişmeler halinde daha fazla güncelleme sağlayacağız” ifadelerine yer verildi.

Bitcoin’in 2022 Performansı Madencilik Sektörünü Etkiliyor

Özellikle Bitcoin’in 2022 yılı içindeki kötü performansı, madencilik sektörüne büyük darbe vurdu ve son örnekte olduğu gibi bunun sonuçları yaşanmaya devam ediyor. Duruma Teksas özelinde bakıldığında, giderek artan enerji fiyatları ve sıcak hava dalgalarında görülen güç kesintilerinin durumu daha da kötüleştirdiği görülüyor.

Bloomberg Business muhabiri David Pan ise yaptığı açıklamada, Compute North’un aylardır para kazanamadığı Teksas’taki büyük bir maden tesisinde maliyetli bir gecikmeden etkilenmiş olabileceğini vurguladı. Pan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Şirketin Teksas’ta bulunan devasa büyüklükte 280 MW güç üretimindeki BTC madenciliği tesisinin bahar döneminde, Nisan ayı içinde kuleleri aktif edip çalışmaya başlaması gerekiyordu, ancak bekleyen onaylar gerçekleşmeyince bunu yapamadı. O tarihten bu yılın sonlarına kadar, nihayet makinelere enerji verebildiği zaman, Bitcoin fiyatları birden fazla ağır düşüş döngüsünden geçti. Sonucunda kaynak yaratma fırsatları tükendi ve büyük borç verenler küçüldü.”

Compute North, böylelikle Voyager Digital, Three Arrows Capital, Celsius Network ve BlockFi gibi kripto kışına kurban giden kripto odaklı şirketlerin arasına eklenmiş oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın