Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin FED Tutanakları Sonrası Kayıplarını Artırıyor

Bitcoin’de FED baskısı sürerken, analistler oynaklığın artabileceğini düşünüyor. Piyasadan son veriler haberde...
Bitcoin FED Tutanakları Sonrası Kayıplarını Artırıyor
HABER GİRİŞ

Bitcoin son günlerde 30.000 dolar ile 29.000 dolar aralığındaki yatay hareketini sürdürüyor. Geçtiğimiz haftalardan bu yana yaşanan düşüşte, yüksek enflasyon ve beraberinde FED’in faiz artırımları önemli rol oynadı

Geçtiğimiz gün FED’in Mayıs ayı toplantı tutanakları yayınlandı. Tutanaklarda katılımcıların Haziran ve Temmuz aylarında da 50 baz puanlık faiz artırımı gerekliliğine dair ifadeleri öne çıktı.

BTC saatlik grafik
Kaynak: TradingView

Bu açıklamalar sonrası Bitcoin gün içerisindeki kayıplarını artırıyor. Kripto para birimi an itibarıyla 29.000 dolar seviyesi yakınlarında işlem görüyor. Enflasyonla mücadele tedbirlerinin resesyona yol açabileceği endişelerine rağmen, tutanaklarda “resesyon” kelimesinden hiç bahsedilmedi.

Analist Dylan LeClair, volatilite verilerine dayanarak durumu ürkütücü derecede sakin olarak nitelendirdi. 32.800 dolara doğru bir hareket öngören Michaël van de Poppe ise, mevcut ticaret bölgesinden bir kopuşun yakın zamanda olabileceğini belirtti.

Bir diğer tüccar ve analist Rekt Capital ise zincir üstü sinyallere atıfta bulunarak, önemli fiyat değişiklikleri için herhangi bir itici güç olmadığını söyledi. Zincirdeki hacimler analiz edildiğinde, ne alıcıların ne de satıcıların mevcut seviyelerde büyük işlemler yaptığı görülmüyor.

GCM Yatırım Banner
ETH günlük grafik
Kaynak: TradingView

Hacim kullanarak fiyatların tepelerini ve diplerini yakalamak için tasarlanmış uzun vadeli bir metrik olan NVT Golden Cross, zincir içi işlemlerin 30.000 dolar seviyelerini bile desteklemediği nedeniyle kırmızı renge büründü.

Bitcoin’in yanı sıra Ethereum’da da günlük kayıplar artış gösteriyor. En büyük altcoin 1.800 dolar seviyesine kadar gerilemiş durumda. Altcoinlerin büyük bölümünde ise yüzde 5 ila 10 aralığında günlük kayıplar yaşanıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.