Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin Fed Sonrası 6 Haftanın En İyi Günlük Kazancını Elde Etti

Fed’in faiz artırım kararı sonrası Bitcoin yönünü yukarı çevirdi. Ayrıntılar haberde…
Bitcoin Fed Sonrası 6 Haftanın En İyi Günlük Kazancını Elde Etti
HABER GİRİŞ

Bitcoin ve kripto paralar, haftalardır ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararını açıklamasını bekliyordu. Geçtiğimiz günün akşamı Fed tarafından yapılan açıklama ile 75 baz puanlık faiz artırımı yapıldığı duyuruldu.

Bu açıklama sonrası faiz artırımını fiyatlayan BTC’de yukarı yönlü sert bir hareket meydana geldi. Kripto para birimi yüzde 8’den fazla günlük kazançla, yükselişini 23.400 dolara kadar taşıdı.

Bitcoin yazım itibarıyla 22.800 dolar seviyesinden işlem görüyor. Ethereum ise kayıplar sonrası yeniden 1.600 dolar seviyesini geri almış görünüyor. Bu yükseliş Bitcoin’e 6 haftanın en iyi tek günlük kazancını sağladı.

BTC günlük grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Kripto para piyasasını etkileyecek bir diğer veri ise bugün açıklanacak olan ABD ikinci çeyrek gayri safi yurt içi hasılası (GYSİH) olacak. Beklenti yüzde 0,5 oranında büyüme olacağı yönünde.

Veriler 40 yılın en yüksek seviyesindeki enflasyonun yol açtığı zararı ortaya çıkaracağı ve piyasalara oynaklık getirebileceği için büyük öneme sahip. GSYİH ve enflasyon gibi büyük veri yayınları, merkez bankasının politikalarını belirlemesi açısından daha önemli bir hal aldı.

GCM Yatırım Banner

Bitcoin de dahil olmak üzere risk varlıkları, GSYİH beklenmedik bir şekilde ikinci bir çeyrekte daralarak teknik bir durgunluğu onaylarsa toplanabilir. Bir durgunluk, yatırımcıların daha yavaş faiz oranı artışları ve nihayetinde para arzı üzerindeki kısıtlamaların hafifletilmesi beklentilerini destekleyebilir.

Piyasalar Fed’in önümüzdeki aylarda daha yavaş artışları tercih edeceğine ikna olmuş görünüyor.

ING analistleri, Fed kararının ardından yayınlanan yorumlarda, “Acil öncelik enflasyonu kontrol altına almak, ancak Fed’in Eylül ve Kasım FOMC toplantılarında Aralık ayında 25 baz puanlık son bir artışla 50 baz puanlık artışlara geçeceğini düşünüyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Hisseler ve kriptolar gibi riskli varlıklar, haftanın ilk günü, Fed Başkanı Jerome Powell’ın merkez bankasının bir noktada oran artışlarını yavaşlatması gerekeceğini söylemesinin ardından yükselişe geçmişti. Powell’ın yorumları, ikinci ardışık 75 baz puanlık faiz artışını gölgeledi.

Toronto merkezli bir dijital varlık komisyoncusu olan Secure Digital Markets, “FOMC’nin oranları 75 baz puan artırarak beklentileri karşıladıktan sonra Bitcoin’de güzel bir artış. Teknik olarak, verilerin önünde başlayan yukarı yönde çok temiz bir kırılma görüyoruz ve kurumların daha güvercin bir FED duruşunun arkasında ağır pozisyonlar aldığını görüyoruz.” açıklamasını yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.