Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin ETF’lerinde İbre Döndü mü? Devler Satıyor!

İzlenen verilere göre spot Bitcoin ETF’lerindeki net çıkışlar üst üste üçüncü güne taşındı. BTC ise bu satışları takiben yükselişe geçti. Detaylar haberde…
Bitcoin ETF’lerinde İbre Döndü mü? Devler Satıyor!
HABER GİRİŞ

Kripto para piyasası bu yılın başından itibaren ticarete açılan spot Bitcoin ETF’lerinin odağında hareketini sürdürüyor. Dev firmaların her gün milyon dolarlık girişleri ile beraber Bitcoin geçen hafta 73.700 dolara çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Bu zirve sonrası kar realizasyonu gerçekleşti ve BTC’de yüzde 18’e yakın kayı gerçekleşti. Kripto para birimi düşüşünü 60.000 dolar yakınlarına kadar sürdürdü. Bu düşüş ile paralel olarak spot BTC ETF’lerinde de net çıkışlar izlendi.

Günlük Bitcoin ETF girişleri
Kaynak: Farside Investors

ETF’lerde 20 Mart’ta onaylanmış on fondan 261,5 milyon dolar ile üst üste üçüncü gün net çıkış görüldü. Farside Investors verilerine göre, 18 ve 19 Mart’ta sırasıyla 154,3 milyon dolar ve 326,2 milyon dolarlık net çıkış görüldüğünden, üç günlük net çıkış 742 milyon dolara ulaştı.

Çıkışlar esas olarak Grayscale Bitcoin Trust’tan (GBTC) 386,6 milyon dolar zarar eden bir başka güçlü çıkıştan kaynaklandı. Invesco Galaxy Bitcoin ETF (BTCO) da fondan 10,2 milyon dolar çıkış gördü. Her ikisi de diğer sekiz onaylı ETF’den gelen akışı gölgede bıraktı.

BlackRock’un iShares Bitcoin Trust’ı (IBIT) şimdiye kadarki en düşük ikinci net giriş gününü 49,3 milyon dolar ile gerçekleştirdi. Bu, 6 Şubat’taki günlük en düşük seviyesinden sadece 4 milyon dolar daha fazla ve Fidelity Wise Origin Bitcoin Fund (FBTC) de benzer şekilde ikinci sırada yer aldı.

GCM Yatırım Banner
BTC saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

ETF’lerde yaşanan bu gelişmelerin ortasında, Bitcoin kayıplarını büyük oranda geri alıyor. FED tarafından açıklanan faiz kararı ve sonrasında Başkan Jerome Powell’ın ılımlı açıklamaları, BTC’de yukarı yönlü hareketi destekledi.

BTC yüzde 10’dan fazla artışla 67.000 doların üzerine çıktı. Kripto para birimi yazım itibarıyla 67.300 dolar seviyesinde işlem görüyor .

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın