Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin ATH Yapacak mı? O Tarih için Yüzde 85 İhtimal Verildi!

Bitcoin fiyatı için 2024 yılı beklentileri giderek artıyor. BTC tüm zamanların en yüksek zirvesini ne zaman görecek? Analiz şirketi açıkladı. İşte detaylar...
Bitcoin ATH Yapacak mı? O Tarih için Yüzde 85 İhtimal Verildi!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Öncü kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) fiyatı son haftalarda yüzde 30’un üzerinde artış göstererek 50 bin dolar sınırını aştı. Paratic Piyasalar verilerine göre kripto varlık, haber yazımı esnasında günlük ve haftalık zaman dilimlerinde sırasıyla yüzde 1 ve yüzde 5’lik artışla 52 bin doların biraz üzerinde işlem görmeyi sürdürüyor.

Bu yükseliş ivmesi yatırımcılar arasında yeni bir iyimserliği ateşledi ve pek çok kişi öncü kriptonun tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69 bin dolara doğru yeni bir saldırıya hazır olup olmadığını merak ediyor.

Analistler, Bitcoin’i önümüzdeki aylarda yeni zirvelere taşıyabilecek birkaç önemli teknik faktöre işaret ediyor. İşte öne çıkanlar…

Halving Çılgınlığı Fiyatı Uçuracak mı?

Nisan 2024, yaklaşık her dört yılda bir gerçekleşen ve merakla beklenen bir olay olan bir sonraki Bitcoin halvingine (yarılanmasına) işaret ediyor. Madenciler için blok ödülünü yarıya indirerek yeni Bitcoinlerin dolaşıma girme oranını etkili bir şekilde azaltan bu tasarlanmış kıtlık, tarihsel olarak önemli fiyat artışlarını tetikledi ve analistler bu sefer de benzer bir sonuç öngörüyor.

Kripto analiz firması IntoTheBlock ise yarılanmadan sadece bir ay sonra tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkılacağını tahmin ediyor.

GCM Yatırım Banner

Bitcoin’in önümüzdeki altı ay içinde tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşma ihtimalini ise yüzde 85 olarak veriyor.

Bu sefer yarılanmanın etkisine daha hazırlıklı olan madencilerin, satış baskısını sınırlayarak ve potansiyel olarak fiyatı yükselterek ödüllerini elinde tutacağını düşünüyorlar. Ayrıca, yarılanma Bitcoin’in enflasyon oranını yüzde 1,7’den yüzde 0,85’e düşürerek değer saklama cazibesini daha da artırıyor.

Makroekonomik Rüzgarlar

ABD Merkez Bankası’nın (FED) deflasyonist baskılarla mücadele etmeyi amaçlayan güvercin para politikası duruşu, Bitcoin’de fiyat yükseliş beklentilerini artıran bir başka faktör olarak öne çıkıyor.

Faiz indirimi beklentisi ve finansal sisteme likidite enjeksiyonunun artmasının, diğer risk varlıklarının yanı sıra Bitcoin’e de fayda sağlayabileceği belirtiliyor.

ETF Patlaması

Bitcoin Borsa Yatırım Fonlarının (ETF’ler) uzun zamandır beklenen onayı, kurumsal yatırımcıların kripto piyasasına girmesi için kapıları açtı. Doğrudan sahiplik gerektirmeden Bitcoin fiyatını takip eden bu yatırım araçları şimdiden milyarlarca dolar giriş sağladı.

BTC Fiyatı 52 Bin Doların Üzerinde Seyrediyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Kurumsal katılımdaki bu artışın 2024 yılının ikinci çeyreğinde de devam etmesi ve Bitcoin fiyatını daha da yukarı çekmesi bekleniyor.

ABD Seçimlerinin Etkisi

Kasım 2024’te yapılacak ABD başkanlık seçimlerinin kripto varlıklara ek bir rüzgar sağlayabileceği üzerinde de duruluyor.

Bitcoin dostu bir adayın galip gelmesinin, kripto para biriminin benimsenmesini hızlandıran ve Bitcoin’i bir varlık sınıfı olarak daha da meşrulaştıran politikalara yol açabileceğinin altı çiziliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.