Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED/Daly Açıkladı: 2024’te Kaç Faiz İndirimi Beklenmeli?

San Francisco FED Başkanı Mary Daly, para politikası ve yıl içindeki olası faiz indirimlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Detaylar haberin devamında;
FED/Daly Açıkladı: 2024’te Kaç Faiz İndirimi Beklenmeli?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz kararına ilişkin bir sonraki toplantısı 19-20 Mart tarihlerinde yapılacak ve faiz kararı 20 Mart 2024 tarihinde açıklanacak. Tarih yaklaşmaya başlarken FED yetkililerinden ekonomi politikalarına ve faiz kararlarına ilişkin açıklamalar gelmeye devam ediyor.

San Francisco FED Başkanı Mary Daly, 2024 yılı içinde toplam 3 faiz indiriminin makul bir beklenti olduğunu ifade etti.

Washington’da açıklamalarda bulunan isim, para politikasında ayarlamalar yapılırken enflasyonda düşüşün yavaş ilerlemesi ve istihdam piyasasında hızlı ve sert düşüş risklerine dikkat çekti.

Bu yıl FOMC’de oy hakkı bulunan Daly, enflasyonla mücadele konusunda sabırlı davranarak hızlı hareket etmekten kaçınmaya devam edeceklerini belirtti.

“Ekonomi dönüşürken ise hızlı bir şekilde tepki vermeye hazır olacağız” derken yıl içinde üç kez faiz indirim beklentisinin makul olduğunu ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Daly, sözlerinin devamında, enflasyonun iyiye gittiğini ancak hala yapılacak işler olduğunun altını çizdi.

Chicago FED Başkanı Austan Goolsbee de birkaç gün önce faiz kararlarına ve enflasyonun geleceğine ilişkin çeşitli açıklamalarda bulunmuştu.

Enflasyonun birkaç ay daha hafif oranda yüksek gelme ihtimalinin yüzde 2’lik ana hedefe dönüş beklentisiyle uyumlu olduğuna dikkat çekmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.