Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED/Goolsbee Açıkladı: Son Veriler Faiz Kararını Etkileyecek mi?

Chicago FED Başkanı Austan Goolsbee, enflasyona ilişkin oluşabilecek bazı yüksek değerlerin tabloyu değiştirmeyeceğini söyledi. Detaylar haberin devamında;
FED/Goolsbee Açıkladı: Son Veriler Faiz Kararını Etkileyecek mi?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Chicago FED Başkanı Austan Goolsbee, dün duyurulan ABD Ocak ayı enflasyon verileri sonrasında faiz kararlarına ve enflasyonun geleceğine ilişkin çeşitli açıklamalarda bulundu. Enflasyonun birkaç ay daha hafif oranda yüksek gelme ihtimalinin yüzde 2’lik ana hedefe dönüş beklentisiyle uyumlu olduğuna dikkat çekti.

New York’ta Dış İlişkiler Konseyinde konuşan isim, enflasyon birkaç ay daha beklenenden yüksek oranda seyretse dahi bu durumun genel tabloyu değiştirmeyeceğini belirtti. “Bazı iniş ve çıkışlarda yanlış birşey yok.” ifadesini kullandı.

Gelen verilerden, 2024 yılı içinde faiz indirimi yapılmayacağı sonucunun çıkarılmaması gerektiğinin altını çizdi.

“Enflasyondaki Düşüş Net Biçimde Görülüyor”

FED’in gösterge faiz oranının çok yüksek olduğunu ve bunun büyümeyi aşağı çektiğini düşündüğünü, para politikasının yeterince sıkı olduğunu söylerken enflasyonda iniş çıkışlar olabileceğini ve faiz indirimi için 12 aylık enflasyon yüzde 2’ye inene dek bekleme fikrini desteklemediğini ifade etti.

Goolsbee, açıklamasının devamında, yalnızca bir veriye bakmamak gerektiğini; 3, 6 ve 12 aylık enflasyona bakıldığında enflasyonun düştüğünün net biçimde görülebileceğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Küresel piyasalar tarafından merakla beklenen ABD Ocak ayı enflasyon rakamları dün açıklanmş ve yılın ilk enflasyon raporuna göre ABD’de yıllık TÜFE yüzde 3,1 olarak tahminlerin üzerinde gerçekleşmişti.

Bu durum, 2024 yılı içindeki ilk faiz indirim beklentisinin Haziran ayına veya daha sonrasına ötelenmesine neden olmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.