Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin, Altın Gibi Davranıyor: Korelasyon Yılın En Yükseğinde

Analitik veriler Bitcoin ve altın arasındaki korelasyonun son bir yılın ne yükseğine ulaştığını doğruluyor. Detaylar geliyor…
Bitcoin, Altın Gibi Davranıyor: Korelasyon Yılın En Yükseğinde
Yorum

Bitcoin ve altın bu yıl yüksek enflasyon, artan Hazine getirileri ve dolar endeksindeki ralli ile beraber bu yıl kayıplarını artırdı. Özellikle Bitcoin, oynaklığının fazla olması nedeniyle daha büyük bir kayıp yaşadı.

Bazı Bitcoin destekçileri, kripto para birimini enflasyona karşı bir önlem ve dijital altın olarak görüyor. Geçen yıl boyunca iki varlık arasındaki korelasyon oldukça zayıftı. Oranlar -0,2 ile 0,2 arasında değişiyordu.

Gelen son veriler ise bu durumun değiştiğini gösteriyor. Kaiko verilerine göre Bitcoin ile altın arasındaki korelasyon 0,36’ya kadar çıktı. Bu son bir yılın en yüksek seviyesi olarak kayıtlara geçti.

BTC ve altın korelasyon grafiği
Kaynak: Kaiko

Bu oranın 1’e ulaşması iki varlığın mükemmel bir şekilde hareket ettiği anlamına geliyor. Sıfır seviyesi ise fiyat hareketleri arasında hiçbir ilişki olmadığını gösterir. Bitcoin’in, S&P 500 ile olan korelasyonu ise 0,6’nın üstüne çıkmış durumda. Bu aynı zamanda kripto para biriminin bir risk varlığı olarak hareket ettiğini ortaya koyuyor.

Dolar Rallisi Her İki Varlığı da Baskılıyor

ABD dolarının rallisi son zamanlarda hem altın hem de Bitcoin üzerinde baskı yaratırken, BTC işlemlerinin çoğunluğu dolar karşısında gerçekleşiyor. Kaiko analisti Dessislava Aubert bir röportajda, “Dolar güvenli bir liman arayan çok fazla sermaye çekti” notunu düştü.

Geçen hafta ABD Dolar Endeksi 117,8 seviyesine çıkarak 2022’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Hazine getirilerindeki artış her iki varlığa zarar verdi.

Bazı yatırımcılar kripto da dahil olmak üzere risk varlıklarını elden çıkarıyor. Kinesis Money’de piyasa analisti Rupert Rowling, yükselen faiz oranları karşısında, getirisinin olmamasıyla altının çekiciliğinin azaldığını belirtti.

Ons altın yazım itibarıyla 1.704 dolar seviyesinden işlem görüyor. Mart ayında 2.070 dolar seviyesi görülmüştü. Bitcoin ise geçen yılın Kasım ayında 69.000 dolar ile tarihinin en yükseğine çıkmıştı. Dijital varlık yazım itibarıyla 19.900 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu