Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin 30 Bin Doları Aşarken Üç Etken Mega Ralliye Güç Veriyor

Bitcoin fiyatı, gün içinde 30 bin dolar seviyesini de aşarken, üç katalizör mega ralliye güç vermeye devam ediyor. Detaylar haberde;
Bitcoin 30 Bin Doları Aşarken Üç Etken Mega Ralliye Güç Veriyor
HABER GİRİŞ

Yükselişini sürdüren Bitcoin fiyatı, Çarşamba günü itibarıyla 30 bin dolar seviyesini de aştı. Piyasa değerine göre en büyük kripto varlık, bir gecede Salı gününün en düşük seviyesinden yüzde 12 artış gösterdi. Fiyat, böylelikle 19 Nisan’dan bu yana ilk kez 30 bin dolar seviyesine ulaşmış oldu.

Haber yazımı itibarıyla gün içi en yüksek seviye olarak 30,737.33 doları kaydeden BTC’nin hamlesi, Coinglass verilerine göre short pozisyonlarda 82,67 milyon doları tasfiye etti ve bu alanda Mayıs 2023’ten bu yana en büyük tasfiye hacmi oluştu.

Varlığın bir sonraki halving etkinliğine bir yıldan az bir süre kaldı ve kurumsal benimseme gibi ekosistemdeki yükseliş katalizörleri Bitcoin’deki toparlanmayı körüklüyor gibi görünüyor. 30 bin doların aşılmasını sağlayan kırılım, düzenleyici baskıya yanıt olarak haftalarca süren fiyat düşüşünün ardından BTC’de yükseliş eğiliminin tersine döndüğünü doğrular gibiydi.

BTC Fiyatı Önemli Kilometre Taşını Aştı

Bitcoin, bu hafta yaklaşık yüzde 12,29 yükselerek iki aylık düşüş trendini sona erdirdi ve yukarıda belirtildiği üzere Nisan 2023’ten bu yana ilk kez 30 bin doları geçti.

Yükseliş, ünlü BTC piyasa analisti tedtalksmacro tarafından belirlenen bir hedef olan 35 bin dolara yükseliş için kapıları açtı.

GCM Yatırım Banner

24 saatlik Bitcoin ticaret hacmi, varlık 21 Haziran’da yeni bir dönüm noktasına ulaştığı için 34 milyar doları aştı.

Sıradaki Direnç: Nisan 2023’ün En Yüksek Seviyesi

Kripto analisti Ekta Mourya’ya göre BTC/USD günlük fiyat tablosunda, varlık şu anda 10, 50 ve 200 günlük üç üstel hareketli ortalamanın (EMA) üzerinde işlem görüyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Haber yazımı itibarıyla BTC fiyatı, 30 bin doların biraz üzerinde el değiştiriyor. Bitcoin fiyatı için bir sonraki kilit direnç ise Nisan 2023’ün en yüksek seviyesi olan 31.166 dolar olarak görülüyor.

BTC Neden Rallide?

Avrupa Birliği ülkeleri ve Singapur gibi Güneydoğu Asya ülkelerinde kripto kabulü ve düzenlemesinin yanı sıra BTC’deki bu kazanımları destekleyen muhtemel üç katalizör bulunuyor.

Kurumsal İlgi, Devlerin Spot ETF’lere Başvurmasıyla Zirve Yaptı

Dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock, 15 Haziran’da iştiraki iShares Bitcoin Trust’un spot Bitcoin ETF çıkarması için SEC’e başvuru yaptı. İki büyük yatırım şirketi WisdomTree ve Invesco devin izinden gitti ve 21 Haziran itibarıyla benzer başvurularda bulundu.

ABD mali düzenleyicisi Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) bugüne kadar bir spot Bitcoin ETF’sini onaylamamış olsa da, varlık yönetimi devleri tarafından yapılan başvurular, kurumların veya kurumsal müşterilerinin ilgisinde bir artışa işaret ediyor.

Finans kurumlarından gelen bu ilgi, kısa vadede Bitcoin fiyatını yükselten bir katalizör görevi gördü.

Bitcoin Halvingi için Süre Azalıyor

İkinci katalizör, her dört yılda bir BTC fiyatının artmasıyla ilişkili önemli bir olay olan Bitcoin yarılanması olarak görülüyor.

Bitcoin yarılanmasına bir yıldan az bir süre kaldı, tüccarlar yeni bir BTC döngüsü için hazırlanıyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Blockchain Center

Uzmanlar, halving olaylarının Bitcoin’in fiyat eğiliminin anahtarı olduğunu düşünüyor. Her halving, madenciler için ilgili ödülü yarıya indirir ve çıkarılan BTC’nin kıtlığı, varlığın fiyat rallisinin itici gücü olarak kabul edilir. Genellikle halving olaylarının Bitcoin’de fiyat rallilerine yol açtığına inanılır ve bu, son üç halving etkinliğinde bir trend olarak ortaya çıkmıştır.

Blockchain Center’dan alınan yukarıdaki tabloya göre 2024’te yaklaşan Bitcoin yarılanmasının BTC fiyatını 60 bin dolar ile 100 bin dolar aralığı arasında tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkarması bekleniyor. Nicehash.com’un geri sayım sayacı, Bitcoin’in halving etkinliğine 338 gün kaldığını ve tahmini tarihin 25 Mayıs 2024 olduğunu ortaya koyuyor.

Wall Street Devleri Destekli EDX Markets Faaliyetlerine Başladı

Üçüncü katalizör, geleneksel finans devleri tarafından kripto para birimi borsalarının piyasaya sürülmesidir.

Fidelity Digital Assets, Charles Schwab ve Citadel Securities gibi Wall Street devlerinin desteğini arkasına alan EDX Markets adlı borsa faaliyetlerine başladı ve borsada alınıp satılabilen kripto para birimlerini listeledi. Devlerin planı, borsayı Eylül 2022’de kullanıma sunmaktı, ancak düzenleyici belirsizlik ve FTX borsasının çökmesi gibi çalkantılı olaylar uzun bir bekleyişle sonuçlandı.

BlackRock’un spot Bitcoin ETF başvurusunu takip eden günlerde, borsa platformunun duyurusu, ABD’de kripto para birimlerine yönelik uzun vadeli kurumsal ilginin devam ettiğini gösteriyor.

EDX, platformda alınıp satılabilen kripto para birimleri arasında Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC), Bitcoin Cash’i (BCH) listeledi. Bu varlıkların hiçbirinin SEC tarafından menkul kıymet olarak etiketlenmemiş olması dikkat çekti.

Bitcoin Rallisi için Yükseliş Hedefleri

Üç katalizörün ışığında uzman tedtalksmacro, Twitter’da 105.500 takipçisi için BTC fiyatı hedeflerini paylaştı. Analist, ilk hedefin daha önce Nisan 2022’de aşılan 35 bin dolar olduğunu ve kripto piyasasındaki son gelişmelerle bu hedefe erişim için BTC’nin güçlendiğini öne sürdü.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @tedtalksmacro

Uzmanın tahminine göre ikinci hedef ise 46.500 dolar seviyesi olarak görünüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.