Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BIST Şirketlerinden Güncel Haberler: YEOTK, EUREN, CCOLA

Borsa İstanbul’da satışların hızlandığı ikinci işlem gününde BIST şirketlerinden güncel haberleri derledik. CCOLA, YEOTK ve EUREN şirketlerinin son KAP bildirimleri şöyle…
BIST Şirketlerinden Güncel Haberler: YEOTK, EUREN, CCOLA
HABER GİRİŞ

Yurt içi piyasalarında bu sabah rüzgar tersten esiyor. Borsa İstanbul BIST 100 endeksi güne yüzde 0,16 artışla 5.512 puandan başladı. Açılışta sektör endeksleri arasında en fazla artan yüzde 2,70 ile madencilik, en fazla düşen yüzde 0,77 ile kimya, petrol ve plastik oldu.

İşlemlerin başlamasıyla birlikte onlarca şirketin hisse senedi fiyatında sert düşüşler yaşandı. Devre kesicilerin art arda geldiği seansın ilk dakikalarında BIST 100 endeksi 5.470 puana kadar geriledi.

Borsa şirketlerinin hisse senetlerini etkileyen son gelişmeleri ve güncel haberlerini derledik.

Europen’den Esas Sözleşme Değişikliği (EUREN)

Europen Endüstri İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. esas sözleşme güncellemesine dair Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) bildirimi yaptı. Şirketin 675.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde çıkarılmış sermayesinin 168.780.000 TL’den 760.000.000 TL’ye artırılmasına ilişkin esas sözleşmesinin yeni şeklinin, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından onaylandığı belirtildi.

Söz konusu değişikliğin 09.12.2022 tarihinde Eskişehir Ticaret Siciline tescil edildiği ve aynı tarihte Türkiye Ticaret Sicili Gazetesinde yayımlandığı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Yeo Teknoloji’den Yeni İş İlişkisi (YEOTK)

Yeo Teknoloji Enerji ve Endüstri A.Ş., Kaltun Enerji DOO Skopje arasında bir iş sözleşmesi imzalandı. Kuzey Makedonya’da kurulacak 44MW Rüzgar Enerji Santrali’nin elektrifikasyon ve otomasyon işlerinin yapımı amacıyla 6.450.000 Euro + KDV bedelle sözleşme imzalandığı açıklandı.

Coca-Cola’dan Varlık Alım Duyurusu (CCOLA)

Coca-Cola İçecek A.Ş.’nin (CCI) yüzde 100 iştiraki CCI International Holland B.V. (CCIHBV) ve The Coca-Cola Company yüzde 100 iştiraki Atlantic Industries Co., AI’nın The Coca-Cola Beverages Pakistan Limited’da (“CCBPL”) sahip olduğu yüzde 49,67 hissesinin CCIHBV tarafından satın alınmasına karar verdi.

Söz konusu pay devir sözleşmesi için imzalar atıldı. Açıklamada, “CCI Yönetim Kurulu, 20 Aralık 2022 tarihli toplantısında CCBPL’nin yüzde 49,67 oranında hissesinin 300 milyon ABD Doları  karşılığında CCIHBV tarafından satın alınmasını onaylamıştır.” bilgisine yer verildi.

Bir diğer duyuruda ise Coca-Cola ve Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayi A.Ş.’nin yüzde 78,58 iştiraki olan AEP Anadolu Etap Penkon Gıda ve Tarım Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile dün  Anadolu Etap Penkon Gıda ve İçecek Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş sermayesini temsil eden payların yüzde 80’inin satın alınmasına yönelik bağlayıcı pay devir sözleşmesi imzalandığı belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın