Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BIST Şirketlerinden Güncel Haberler: ASELS, EUREN, YYAPI, ECILC

Aselsan yeni sipariş alırken, Yeşil Yapı inşaat ruhsatını yeniledi. Derlüks Yatırım ise kayıtlı sermaye tavanını artırdı. İşte BIST şirketlerinden son haberler…
BIST Şirketlerinden Güncel Haberler: ASELS, EUREN, YYAPI, ECILC
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul’da dalgalı bir gün geçiyor. Güne ılımlı bir pozitiflikle başlayan BIST 100 endeksi, sert düşüşle 5.000 puan altına geriledi. 4.961’le gün içi en düşüğü gördükten sonra yeniden 5.200 üzerinde tutundu.

Endeksin tehlikeli bölgeye gerilediği dakikalarda Aselsan gibi birçok BIST 30 hissesinde de derin kayıplar yaşandı. Aselsan hisseleri yeni iş sözleşmesinden aldığı destekle toparlandı.

Söz konusu gelişme ve diğer borsa şirketlerine dair güncel haberleri sizler için derledik.

Europen’den ÇED Başvurusu Açıklaması (EUREN)

Europen Endüstri İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) başvurusu hakkında açıklama yaptı.

Kütahya Zafer Altıntaş Organize Sanayinde yapılması planlanan güneş enerjisi panel camları yatırımı için yapılan ÇED başvurusu sonucunda, Kütahya Valiliği Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nün “çevresel etki değerlendirmesi gerekli değildir” kararını verdiği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

EİS Eczacıbaşı Gensenta’nın Entegrasyonunu Tamamladı (ECILC)

EİS Eczacıbaşı İlaç Sınai ve Finansal Yatırımlar Sanayi ve Ticaret A.Ş. Gensenta İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin, entegrasyon çalışmalarının tamamlanması hakkında açıklama yaptı. Söz konusu şirketin sermayesinin yüzde 99,96’sını temsil eden payların Amgen İlaç Ticaret Limited Şirketi’nden 135.000.000 dolar bedelle satın alma işleminin tamamlandığına yönelik açıklama hatırlatıldı.

Kasım ayında yapılan bildirimde, satın alma işleminin ardından Gensenta’nın üretim ve Ar-Ge yetkinliğinin EİS Eczacıbaşı bünyesinde en verimli şekilde kullanılarak entegrasyonunun sağlanmasına yönelik modelin oluşturulması için stratejik çalışmalara başlanacağı duyurulmuştu.

Bu model kapsamında Gensenta ve diğer bağlı ortaklığı EİP Eczacıbaşı İlaç Pazarlama A.Ş. bünyesinde yürütülen reorganizasyon çalışmalarının 6 Ocak 2023 tarihi itibarıyla tamamlandığı açıklandı.

Her iki şirket arasında imzalanan Ortak Tanıtım Anlaşması ile EİP, Gensenta’nın ruhsat sahibi olduğu 88 adet ürünün yurt içinde dağıtım, tanıtım, pazarlama ve satışından sorumlu yetkili şirket olarak belirlendi.

Derlüks Yatırım’dan Kayıtlı Sermaye Tavan Artırımı (DERHL)

Derlüks Yatırım Holding A.Ş. bugün yapılan Yönetim Kurulu toplantısında aldığı kararı duyurdu. Şirket, kayıtlı sermaye tavanı geçerlilik süresinin 2023 – 2027 yılları için geçerli olacak şekilde uzatılmasına karar verdi.

300.000.000 TL olarak belirlenen kayıtlı sermaye tavanı süresinin uzatılması için Sermaye Piyasası Kurulu’na ve Ticaret Bakanlığı’na başvuruda bulunulmasına oy birliğiyle karar verildiği bildirildi.

Delüks Yatırım’ın mevcut kayıtlı sermaye tavanı 75.000.000 TL tutarında.

Aselsan’dan Yeni İş İlişkisi (ASELS)

Aselsan Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş.  uluslararası bir müşterisi ile 59.368.579 Euro tutarında satış sözleşmesi imzaladı. Sözleşmeyi kapsayan teslimatlar 2024 yılında yapılacak. Aselsan hisseleri bu haberle toparlanarak yüzde 5’e yakın prim yaptı.

Yeşil Yapı Innovia-4 Projesinde İnşaat Ruhsatını Yeniledi (YYAPI)

Yeşil Yapı Endüstri A.Ş. 2945 Ada 72 Parsel (Eski-59 Parsel) de 117.487 m2 üzerinde inşaatı tamamlanacak olan Innovia-4 projesinin Esenyurt Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğüne ruhsat yenileme başvurusunun onaylandığını açıkladı.

Bunun ardından 6.653 Konut ve 175 Adet Ticari üniteden oluşan projenin inşaat ruhsatının da yenilendiği bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.