Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BİST 100 Yeni Zirvesinde! Yabancıların Hisse Alımı Düştü

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bugün 9 Şubat ile biten haftaya ilişkin menkul kıymet istatistiklerini kamuoyuyla paylaştı. Detaylar haberde;
BİST 100 Yeni Zirvesinde! Yabancıların Hisse Alımı Düştü
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da BİST 100 endeksi yeni yılla birlikte rekor kırmaya devam ediyor. Bugün 9241 puanla yeni zirvesini kaydeden endeks, TSİ 14.55 itibarıyla yüzde 1,9 artış gösterdi. Borsanın rekor tazelediği günde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) ise menkul kıymet istatistiklerini paylaştı.

Haftalık olarak açıklanan istatistiklere göre 5-9 Şubat haftasında yabancı yatırımcı Türk borsasından 36,8 milyon dolarlık hisse senedi alımı gerçekleştirdi. Geçen hafta açıklanan 2 Şubat ile biten haftada ise yabancı yatırımcı 132,8 milyon dolarlık hisse alımı yapmıştı.

Yabancı yatırımcı 5 Ocak ile biten haftadaki 299,7 milyon dolarlık satışından bu yana 9 Şubat ile biten haftada 36,8 milyon dolarlık hisse senedi alımıyla en düşük alım işlemini gerçekleştirdi.

Menkul kıymet istatistiklerine göre 9 Şubat ile biten haftada yabancı yatırımcının hisse senedi stoku 34 milyar 804 milyon 4 bin dolar olarak kaydedildi.

Aynı haftada yabancı yatırımcının devlet içi borçlanma senetleri (DİBS) kesin alım pozisyonu 13,5 milyon dolar oldu. DİBS ters repo işlemlerinde 1,4 milyon dolarlık satış işlemi görüldü. Şirket borçlanma senetlerinde ise yabancı yatırımcı 1,1 milyon dolarlık alım yaptı.

GCM Yatırım Banner
TCMB Menkul Kıymet İstatistikleri
KAYNAK: TCMB

Yabancı yatırımcının 9 Şubat ile biten haftadaki stokları incelendiğinde DİBS kesin alım stokları 2 milyar 766,7 milyon dolar olarak paylaşıldı. DİBS ters repo stoklarıysa 1 milyar 752,6 milyon dolara geriledi.

Merkez Bankası verilerine göre aynı haftada DİBS teminat stokları 1 milyar 674,6 milyon dolar oldu. Şirket içi borçlanma senetleri stokları ise aynı dönemde 92,4 milyon dolar olarak aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın