Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsadaki Rekorlar Yabancıyı Cezbetti! Hisse Alımları Arttı

BİST 100 endeksi son dönemde yeni zirve seviyelerini görürken, TCMB'nin raporuna göre yabancılar 29 Ocak-2 Şubat haftasında hisse alımını artırdı. İşte detaylar;
Borsadaki Rekorlar Yabancıyı Cezbetti! Hisse Alımları Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul BİST 100 endeksi geçen haftadan bu yana yüzde 5,23 artış kaydetti. Yeni zirve seviyelerini gören endekste, işlem hacmi de yükseldi. Yatırımcı hisse senetlerindeki yabancı oranını da yakından takip ederken bugün menkul kıymet istatistikleri duyuruldu.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) aylık raporları arasında yer alan menkul kıymet istatistiklerine göre 29 Ocak-2 Şubat haftasında yabancı yatırımcı Türk borsasından 132,8 milyon dolarlık hisse senedi alımı gerçekleştirdi.

Geçen hafta açıklanan 22-26 Ocak haftasına ilişkin raporda, yurt dışı yerleşik kişilerin alımlarını azalttığı ancak alış pozisyonunu koruduğu kaydedilmişti. Yabancı yatırımcı 26 Ocak ile biten haftada 62,5 milyon dolarlık hisse senedi aldığı bildirilmişti.

Merkez Bankası Menkul Kıymet İstatistikleri
KAYNAK: Paratic Piyasalar

Yabancı yatırımcı 2 Şubat ile biten haftadaki hisse senedi stokları ise 33 milyar 866 milyon 8 bin dolara yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Aynı haftada yabancı yatırımcının devlet içi borçlanma senetleri (DİBS) kesin alım pozisyonu eksi 14,5 milyon dolar oldu. DİBS ters repo işlemlerinde ise 22,1 milyon dolarlık alım oldu.

Yabancı yatırımcının 29 Ocak ile biten haftada DİBS teminatlarında 5,4 milyon dolarlık alım işlemi gerçekleşti. Şirket borçlanma senetlerinde ise yabancı yatırımcı 0,4 milyon dolarlık satış yaptı.

Yabancı yatırımcının 2 Şubat ile biten haftadaki stoklarına bakıldığında DİBS kesin alım stokları 2 milyar 767,8 milyon dolar olarak kaydedildi. DİBS ters repo stokları ise 1 milyar 754,6 milyon dolar olarak aktarıldı.

TCMB verilerine göre söz konusu haftada DİBS teminat stokları 1 milyar 688,2 milyon dolar oldu. Şirket içi borçlanma senetleri stokları ise aynı dönemde 92 milyon dolar olarak paylaşıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın