Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BIST 100 Endeksi 7662 Puana Düştü! Uzmandan Primsiz Hisse Önerisi

16 Ağustos’ta gelen kar realizasyonlarıyla gerileyen BIST 100 endeksi yüzde 0,37 değer kaybederek 7662 puana düştü. İşte detaylar;
BIST 100 Endeksi 7662 Puana Düştü! Uzmandan Primsiz Hisse Önerisi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul artan yatırımcı sayısı, halka arz olan şirketler ve BIST 100 endeksi için yukarı yönlü beklentiler ile Türkiye’deki yatırım araçları arasında popülerliğini koruyor. 14 Ağustos’ta 7868 puana kadar yükselerek rekor kıran BIST 100 endeksi, son günlerde gelen kar satışlarıyla kazançlarını bir miktar azalttı. Endeks 16 Ağustos’ta günlük yüzde 0,37 değer kaybederek günü 7662 puandan tamamladı.

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK), pay senedi bakiyeli yatırımcı sayısına yönelik verileri paylaştı. Borsa İstanbul’da yatırımcı sayısı 15 günde 537 bin kişi arttı. 15 Ağustos itibarıyla ulaşılan 5 milyon 636 bin 60 kişi yatırımcı sayısında yeni rekor olarak kayıtlara geçti. Halka arzlar ve endekslerde peş peşe gelen rekorlar Borsa İstanbul’a olan ilgiyi canlı tutuyor. Son bilgilere göre Cem Zeytin de halka arz furyasına katılacağını açıkladı.

BIST 100 Endeksi 7662 Puana Düştü! Uzmandan Primsiz Hisse ÖnerisiKaynak: Paratic Piyasalar

15 Ağustos’ta kar satışlarıyla yüzde 0,6 değer kaybeden BIST 100 endeksi bugün de yüzde 0,37 gerileyerek kapanışını 7662 puandan yaptı.

Endeks önceki kapanışa göre 28,49 puan azalırken toplam işlem hacmi 146,2 milyar lira düzeyinde oldu.

GCM Yatırım Banner

Uzmanlar BIST 100’de 7800 ve 7900 seviyelerinin direnç, 7600 ve 7500 puanın destek olduğunu ifade ediyor.

Küresel piyasalar bugün açıklanacak olan ABD Merkez Bankası (FED) Açık Piyasa Komitesi’nin toplantı komitesini takip edecek.

“Bilançoların Bir Önemi Kalmadı”

Sözcü Gazetesi yazarlarından Murat Muratoğlu, Borsa İstanbul’a yönelik kaleme aldığı yazısında, herkesin çok da alışık olmadığı yönlere işaret etti. Enflasyonun geliri her yıl erittiğini söyleyen Muratoğlu, Arjantin ve Venezuela borsalarının da bire 10, bire 15 verdiğini belirtti ve “O ülkelerde şirketler çok mu sağlam?” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de bu enflasyon ortamında açıklanan kar rakamlarının, bilançolardaki sayıların pek bir önemi olmadığını belirtti. Türk lirasının anlamsız hale geldiğini, duruma dolar bazında bakılması gerektiğini paylaştı.

Borsada teknik analiz, temel analize bakanların kalmadığını, herkesin ne alsan gidiyor modunda olduğunu aktardı. İstanbul borsasının dünya ile kıyaslandığında küçük borsalardan biri olduğunu, bu yüzden riskli ve manipüle edilmesi kolay bir yapıya sahip olduğunu vurguladı.

“Küçük Yatırımcıların Yem Olmaktan Başka Şansı Yok”

Murat Muratoğlu, deneyimsiz yatırımcıların küçük hisselerde fink atan spekülatörlere yem olmaktan başka şansı olmadığını, onların küçük portföylerle kısa yoldan köşe dönmek için işlem yapan bireysel yatırımcıları yiyen büyük balıklar olduğunu dile getirdi.

Endeksin bir süre daha yukarı gideceğini, sonrasında gerçeklerle yüzleşme zamanının geleceğini belirtti. Muratoğlu, “Tren son durağa gelmeden inmek gerekir.” ifadelerini kullandı.

Olumlu Sinyal Üreten 2 Primsiz Hisse

Millyet Gazetesi yazarlarından Zeynep Aktaş, kritik göstergeleri olumlu sinyal üreten BIST 100 hisselerini paylaştı.

Ana kriterin yılbaşından bu getirinin yüzde 39,60’ın altında olduğunu belirten Aktaş, aynı zamanda hacimdeki artışa, RSI değerine (70’in üzerindeyse hisseye ilgi yüksek) ve momentuma (trendin hız kazanıp kazanmadığı) dikkat ettiğini açıkladı.

BIST 100 Endeksi 7662 Puana Düştü! Uzmandan Primsiz Hisse Önerisi

Aktaş, söz konusu hisselerin Tav Havalimanları (TAVHL) ve Zorlu Enerji (ZOREN) olduğunu duyurdu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.