Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BİSAM: Açlık Sınırı Yeni Yıldan Önce Asgari Ücreti Eritti

Son açıklanan açlık sınırına göre asgari ücret zamlı haliyle cebe girmeden eridi. Yoksulluk sınırı ile asgari ücret arasındaki fark 20 bin liraya yaklaştı.
BİSAM: Açlık Sınırı Yeni Yıldan Önce Asgari Ücreti Eritti
HABER GİRİŞ

Birleşik Metal-İş Araştırma Merkezi (BİSAM), 2022’nin son açlık-yoksulluk sınırı verilerini paylaştı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerini baz alan BİSAM’ın hesaplamalarına göre Aralık 2022 döneminde dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 8 bin 167 liraya yükseldi.

Yeni yıl için 8 bin 506 lira olarak açıklanan yeni asgari ücret ile açlık sınırı arasındaki fark 339 liraya düştü.

BİSAM’ın Aralık ayı raporuna göre yoksulluk sınırı ise 28 bin 249 TL’ye yükseldi. Son rakamla birlikte asgari ücret ile yoksulluk sınırı arasındaki fark 19 bin 743 liraya çıktı.

BİSAM’ın açıkladığı Aralık ayı açlık sınırı Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (Türk-İş), hesaplamaları ile paralel gelmiş oldu.

Türk-İş, dört kişilik bir ailenin aylık gıda harcamalarının baz alındığı açlık sınırını 8 bin 130 TL olarak açıklamıştı.

GCM Yatırım Banner

Dört kişilik bir ailenin tüm giderlerini hesaplandığı yoksulluk sınırının ise 26 bin 483 TL’ye çıktığını duyurmuştu.

Sağlıklı Beslenmenin Toplam Maliyeti 7 Bin 552 Lira

Açlık ve yoksulluk sınırı raporunda TÜİK’in Aralık 2022 harcama gruplarına göre endeks rakamlarını baz alan BİSAM, sağlıklı şekilde beslenmenin toplam aile bütçesine maliyetinin 7 bin 552 lira olduğunu açıkladı.

Gıda harcamaları dışında eğitim, sağlık, barınma, eğlence, ısınma, ulaşım gibi giderler de eklendiğinde dört kişilik bir ailenin aylık maliyetinin 26 bin 123 liraya ulaştığı tespitinde bulundu.

BİSAM Aralık Açlık Sınırı
Kaynak: BİSAM

En Yüksek Maliyet Grubu Süt ve Süt Ürünleri Oldu

Günlük harcamalar baz alındığında en yüksek maliyet grubunda süt ve süt ürünleri yer aldı. Günlük 99,91 liralık harcama gerektiren süt ve süt ürünleri grubunu, minimum 41,76 lira ile et, tavuk ve balık grubu takip etti.

Günlük harcama tutarı sebze ve meyve için 47,26 lira oldu. Temel gıda maddesi ekmek için yapılması gereken günlük harcama tutarı 23,41 lira olarak hesaplandı. Katı yağ ve sıvı yağ için günlük 18,37 lira, yumurta için 6,92 lira; şeker, bal, reçel ve pekmez için 8,51 lira ayrıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.