Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BIS: Bitcoin Son 7 Yılda Yatırımcıların Çoğuna Para Kaybettirdi

Uluslararası Ödemeler Bankası tarafından yapılan araştırma, Bitcoin yatırımcılarının büyük bölümünün para kaybettiğini savunuyor.
BIS: Bitcoin Son 7 Yılda Yatırımcıların Çoğuna Para Kaybettirdi
HABER GİRİŞ

Bitcoin ve kripto paralar volatil yapısı gereği sert yükseliş ve düşüşlere sahne olabiliyor. Bu durum pek çok yatırımcının gerçekleştirdiği işlemlerden zararlı çıkmasına neden oluyor. Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) tarafından yapılan bir araştırma, geçen yıl kripto sektöründe yaşanan olayların satış baskısın artırdığını içeriyor.

Veriler, büyük yatırımcıların kriz anlarının ardından varlıklarını çeşitlendirmeye çalışan küçük yatırımcılar pahasına varlıklarını sattıklarını gösteriyor. BIS’in raporu, bu verilerin kripto alanında daha iyi yatırımcı korumasına duyulan ihtiyaca dikkat çekiyor.

Kripto için Düzenleme Çağrısı

İsviçre merkezli kurum, dijital varlıkların düzenlenmesinde küresel koordinasyon çağrılarını yineledi ve küresel finansal sisteme artan maruz kalmaya karşı uyarıda bulundu. Raporda kripto faaliyetlerinin yasaklanması, sektörün düzenlenmesi veya bunların bir kombinasyonunun uygulanması gerekliliğine dikkat çekiliyor.

Sınırlamanın kriptodaki risklerin gerçek ekonomiye ve geleneksel finansal sisteme yayılmasını önleyebileceği belirtilirken, piyasa bütünlüğünün yatırımcı korumasını ve finansal istikrarı desteklemek için uygun önlemler sağlayacağına yer verildi.

Yatırımcıların Büyük Bölümü Zarar Etti

2015’ten başlayarak yaklaşık yedi yıllık bir dönem için bireysel yatırımcı getirilerinin analizi, fiyatlarda meydana gelen büyük artışa rağmen, perakende yatırımcıların büyük bölümünün kayıplar yaşadığına işaret ediyor. Raporun 95 ülkede Ağustos 2015’ten Aralık 2022’nin ortasına kadar kripto borsası uygulama etkinliği ve indirmelerinin yanı sıra zincir içi verilere dayandığı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Çalışmaya göre, Bitcoin’in fiyatı, platformlardaki kullanıcı sayısında ani artışlara yol açtı. Ağustos 2015 ile Kasım 2021 arasında, BTC‘nin 69.000 dolara ulaştığı dönemde, küresel ortalama günlük aktif kullanıcı sayısı 100.000’den 30 milyonun üzerine sıçradı.

Çoğu küresel yatırımcının bu yatırımlarından para kaybettiğine yer verilen raporda, bu kayıpların daha büyük yatırımcıların paralarını ani fiyat düşüşlerinden hemen önce satma eğilimindeyken daha küçük yatırımcıların hala alım yapıyor olması gerçeğiyle daha da kötüleşebileceğine yer verildi.

Bunun düzenleyiciler tarafından halihazırda dijital varlıklarda piyasa manipülasyonu ve içeriden öğrenenlerin ticareti ile ilgili endişeleri artırabileceğine dikkat çekildi.

Geçen yılın Mayıs ayında Terra ekosisteminin çöküşü ve FTX borsasının iflas etmesi, Bitcoin, Ethereum ve altcoinlerde büyük düşüşleri beraberinde getirmişti. Bu kriz zamanlarında Binance ve Coinbase gibi majör borsalarda aktif kullanıcı sayısında büyük artışlar yaşanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın