Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Birleşik Kamu-İş Açıkladı! Şubat’ta Gıda Fiyatları Artış Gösterdi

Birleşik Kamu-İş, 2023 Şubat ayına ilişkin Halkın Enflasyonu raporunu yayımladı. Buna göre gıda fiyatları yıllık baza yüzde 130'dan fazla arttı. İşte detaylar...
Birleşik Kamu-İş Açıkladı! Şubat’ta Gıda Fiyatları Artış Gösterdi
HABER GİRİŞ

Türkiye’nin gündem maddelerinden biri olan enflasyon ile ilgili veriler açıklanıyor. Konuya dair çalışmalarını her ay düzenlik olarak yayımlayan Birleşik Kamu-İş, Şubat ayına ilişkin raporunu paylaştı.

Birleşik Kamu-İş, “Halkın Enflasyonu” Araştırması Şubat 2023 raporunu paylaştı. Buna göre en fazla tüketilen 64 gıda maddesinin ortalama fiyatı Şubat ayında aylık bazda yüzde 5,1 oranında arttı.

Yıllık bazda olan artış ise yüzde 136,3 olarak açıklandı. Ayrıca 2023 yılının ilk iki aylık döneminde artış ise 13,6 olduğu kaydedildi.

Birleşik Kamu İş Halkın Enflasyonu Şubat Raporu
Kaynak: Birleşik Kamu İş

Birleşik Kamu İş, Ocak raporunda aylık bazda 8,1’lik, yıllık bazda yüzde 135,5’lik artış gerçekleştiğini açıklamıştı. 12 aylık ortalamalara göre ise 152,6’lık artış saptanmıştı.

Birleşik Kamu-İş, Şubat ayındaki gıda fiyatlarındaki artışta yağ dışındaki bütün harcama gruplarında yaşanan yüksek oranlı zamların belirleyici olduğunu ifade etti. Aylık fiyat artışın nedenini et ve sebze fiyatlarındaki artış olacak açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’nin yüksek enflasyon sürecine girdiği Eylül 2021’de 100 liraya satın alınan bir gıda sepetine, bu yıl Şubat ayında 379 lira ödendiği aktarıldı. Gıda fiyatlarındaki artışın, açlık riskini büyüttüğü belirtildi.

Bu gelişmelerin öncesinde TÜİK Ocak ayında enflasyonun aylık bazda yüzde 6,65, yıllık bazda ise yüzde 57,68 arttığını açıklamıştı. ENAG ise Ocak ayında artışın aylık bazda yüzde 9,26, yıllık bazda ise yüzde 121,62 oranında arttığını duyurmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.