Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Birleşik Kamu-İş Halkın Enflasyonunu Açıkladı!

Enflasyonun düştüğüne dair mesajlar verilirken Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu'nun açıkladığı oran dikkat çekti. Detaylar haberde...
Birleşik Kamu-İş Halkın Enflasyonunu Açıkladı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Enflasyon gündemde konuşulan konular arasında yer alamaya devam ediyor. Bazı kuruluşlar konuya yönelik araştırmalarını yayımlıyor. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu konuya yönelik en son verilerini yayımladı.

Birleşik Kamu-İş “Halk Enflasyonu” Araştırması Ocak 2023 verilerini açıkladı.

“Enflasyon Yıllık Bazda Yüzde 135,5 Arttı”

Buna göre gıda fiyatlarındaki artışın hız kesmeden devam ettiği belirtildi. En fazla tüketilen 64 gıda maddesinin fiyatının Ocak’ta aylık bazda yüzde 8,1 oranında arttığı açıklandı. Ayrıca yıllık bazda ise yüzde 135,5’lik artış yaşandığı kaydedildi. Gıda fiyatları 12 ayda yüzde 152,6 arttığı saptandı.

Söz konusu araştırmada Türkiye’nin Eylül 2021’den itibaren yüksek enflasyon sürecine girdiği aktarıldı. Vatandaşların faiz indirimlerinin başladığı günden beri 100 liraya satın alınan bir gıda sepetine bu yıl ocak ayında 361 lira ödendiği ifade edildi.

Birleşik Kamu-İş, araştırmasında Ankara’daki marketlerden düzenli olarak derlediği 64 gıda maddesinden oluşan sepeti esas alarak hazırladığı aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

“Yağ Dışındaki Fiyatlarda Artış Yaşandı”

Araştırmada gelirin büyük bölümünü gıdaya ayırmak zorunda olan dar ve sabit gelirlilerin yaşadığı gerçek enflasyonun boyutunun tahmin edilmesinin amaçladığı bildirildi.

Söz konusu raporda yağ dışındaki gıda fiyatlarında artış yaşandığı ifade edildi. Aylık fiyat artışına en büyük katkıyı ise et, sebze ve süt ve süt ürünlerinin yaptığı saptandı.

Birleşik Kamu İş, gıda enflasyon oranını yüksek olarak belirtirken, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) en son yayımladığı raporda Aralık ayı enflasyonun yüzde 64,27 oranında olarak açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı  Nureddin Nebati ise yakın bir zamanda enflasyona yönelik yaptığı açıklamada iki aydır düşüş eğiliminde olduğunu belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın