Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Nebati: Tek Problemimiz Enflasyon, O da Düşüyor

Hazine ve Maliye Bakan Nureddin Nebati, katıldığı bir etkinlikte ekonominin son durumuna dair açıklamalarda bulundu.
Bakan Nebati: Tek Problemimiz Enflasyon, O da Düşüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin “Akşam Future&Trends Summit 2023” programına katıldığı ve açıklamalarda bulundu. Bakan Nebati’nin başlıca gündem maddesi enflasyon oldu. Nebati konuyla ilgili, “Tek problemimiz var, enflasyon. O da son iki aydır düşüş eğiliminde. Bu düşüş eğilimi devam edecektir.” açıklamasında bulundu.

Küresel emtia ve enerji fiyatlarında normalleşmenin başladığını, kurlardaki volatilitenin azaldığını, üretici fiyatlarının tüketici enflasyonu üzerindeki artırıcı etkisinin azaldığını belirtti.

Beklentilerin iyileşmeye başladığını vurgulayan Nebati, “İş dünyamız da enflasyonla mücadelemize fiyat sabitleme kararlarıyla destek oluyor. Sizleri ve tüm iş dünyamızı da fiyat sabitleme kampanyamıza destek vermeye davet ediyorum” diye konuştu.

Nebati: Türkiye Pozitif Ayrıştı

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, dünya genelinde yaşanan olumsuz gelişmelere atıfta bulunarak, Türkiye’nin ekonomisi ile bu sancılı süreçten pozitif ayrıştığını söyledi. Ülkelerin son yıllarda birçok sorunla mücadele ettiğini belirten Nebati, “Ticaret savaşlarıyla başlayan gelişmeler sonrasında tüm dünyayı etkisi altına alan salgın, küresel ticareti olumsuz etkilemiştir.” ifadelerini kullandı.

Geçen yılın Şubat ayında başlayan Rusya-Ukrayna savaşının, enerji ve gıda başta olmak üzere tüm emtia fiyatlarını daha önce görülmemiş zirvelere taşıdığını vurgulayan Nebati, “Birçok ülke merkez bankasının sıkılaştırıcı adımları uyguladığı bu dönem, küresel ekonomide resesyon kaygılarının ve istihdam daralmalarının artmasına neden oldu.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Bakan Nebati sözlerinin devamında, tüm ülkelerin 2’nci Dünya Savaşı’ndan bu yana görülmemiş ölçüdeki bir kriz ortamı ile mücadele etmek durumunda kaldığını belirtti.

Türkiye’nin böylesi sancılı bir dönemde dahi, büyümede, sanayi üretiminde, istihdamda, ihracatta ve turizm gelirlerinde bir yandan Cumhuriyet tarihinin rekorlarına imza atarken diğer yandan da dünyadan oldukça pozitif yönde ayrışmayı başardığını vurguladı.

Bakan Nebati bu ayrışmayla ilgili değerlendirmesinde, “Bu başarılarımızın temelinde, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, 20 yıldan bu yana dirayetle uyguladığımız politikalar olduğu gibi, yaklaşık 1 sene evvel yatırım, istihdam, üretim ve ihracat odaklı Türkiye Ekonomi Modelini devreye almamızın da büyük katkısı vardır.” ifadelerini kullandı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın