Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Binance’ın Pazar Payında Çin ve Türkiye En Büyükler Arasında

Kripto para borsası Binance’ın pazar payında Çin lider konumda olurken, onu Güney Kore ve Türkiye takip ediyor. Ayrıntılar geliyor…
Binance’ın Pazar Payında Çin ve Türkiye En Büyükler Arasında
HABER GİRİŞ

Dünyanın işlem hacmi ve kullanıcı sayısı olarak en büyük kripto para borsası Binance’ın pazar payına ilişkin yeni bir araştırma yapıldı. Wall Street Journal’de (WSJ) yer alan habere göre Binance’in kullanıcılarının büyük bölümü Çin’de bulunuyor. Bu büyük pay hükümetin Çin’de kripto para ticaretini 2 yıl önce yasaklamış olmasına rağmen gerçekleşiyor.

Araştırmaya göre kripto para borsasının Çin’de 90 milyar doların üzerinde spot ve vadeli işlem hacmine sahip olduğu belirtildi. Binance’in toplam kombine spot ve bitcoin vadeli işlem hacmi Mayıs ayında 670 milyar doları aştı . WSJ raporuna göre Binance’in Çin’den sonra en büyük pazarları Güney Kore, Türkiye ve Vietnam oldu.

Borsanın Mayıs ayı itibarıyla Çin merkezli 5,6 milyon kullanıcısı vardı ve bunların 911.650’si aktifti. Genel olarak, kripto borsasının toplamda 128 milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor. Ocak ayı itibarıyla WSJ, Binance’teki yaklaşık 100.000 Çinli kullanıcının şirket içi belgelere ve eski bir çalışana atıfta bulunarak politik olarak ifşa edilmiş kişiler (KEP) olarak sınıflandırıldığını söyledi.

Bunlar devlet dairelerinde etkili pozisyonlara sahip olan veya bu tür kişilerle yakın ilişkileri olan kişilerdir. Geleneksel finans kurumları, kara para aklamayı ve yasa dışı finansal faaliyetleri önlemek için genellikle KEP’leri gelişmiş incelemeye tabi tutar. Ancak Binance’in Çin’deki kullanıcılarının kimliklerini doğrulama konusunda hoşgörülü davrandığı bildiriliyor.

Binance, Temmuz 2017’de Şangay’da kuruldu. Kısa bir süre sonra, Eylül 2017’de Çin, kripto para arzlarını (ICO’lar) yasakladı ve Binane’nin web sitesini engelledi. 2021’de Çin Merkez Bankası, kripto ile ilgili tüm işlemleri yasa dışı ilan ederek yasaklama kararı aldı.

GCM Yatırım Banner

WSJ bununla ilgili bir belgeye atıfta bulunarak, Binance’in Çinli kullanıcıları ana web sitesine çekmek için Çince alan adlarına sahip çeşitli web sitelerine yönlendirerek kısıtlamaları aşmalarına yardımcı olduğunu bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.