Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Binance Cüzdanlarında Tutulan Bitcoin Miktarı Rekor Seviyeye Ulaştı

Binance borsasında tutulan BTC adedi, FTX çöküşü sonrası hızla artmaya devam ediyor. Ayrıntılar haberde…
Binance Cüzdanlarında Tutulan Bitcoin Miktarı Rekor Seviyeye Ulaştı
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance cüzdanlarında tutulan toplam Bitcoin miktarı, geride kalan dört hafta içerisinde keskin bir artış yaşadı. Bu artış, Kasım 2022’de yaşanan FTX çöküşü sonrası yaşanan çıkış dalgasını tersine çevirdi.

Blockchain analitik firması Glassnode tarafından izlenen veriler, Binance’in cüzdanlarında tutulan bakiyenin dört haftada 52.000 BTC artarak 692.880 BTC’ye ulaştığını ortaya koydu. Tüm merkezi borsalarda tutulan madeni para miktarı ise 27.000 BTC’den fazla arttı.

Binance’de tutulan bakiyedeki artış, yatırımcıların merkezi borsaların fonlarını güvende tutma becerisine olan güveninin tazelendiği şeklinde yorumlanabilir.

Binance, BTC arzı grafiği
Kaynak: Glassnode

Yatırımcı güveni, eskiden dünyanın üçüncü büyük kripto para borsası olan FTX’in çöküşünden sonra geçen yılın sonlarında büyük sarsıntı yaşadı. Binance, FTX iflas ettikten sonra da baskı altına girdi ve yatırımcıları madeni paralarının doğrudan velayetini almaya teşvik etti.

Uzmandan Korkutan Yorum

19 Aralık’tan önceki üç hafta içinde Binance’te tutulan Bitcoin sayısı yaklaşık 88.000 BTC düşerek 580.357 BTC’ye geriledi. Matrixport araştırma ve strateji başkanı Markus Thielen’e göre borsada tutulan BTC adedindeki keskin artış piyasa için kötü haber olabilir.

GCM Yatırım Banner

Thielen, “Borsalara taşınan büyük miktarlarda Bitcoin, genellikle bunların satılmaya hazır olduğu anlamına gelir” değerlendirmesini yaptı. 10 yıldır kullanılmayan eski cüzdanların aniden uyandığına dikkat çeken Thielen, 30.000 dolar seviyesinde bu yatırımcıların satış yapabileceği uyarısında bulundu.

Bitcoin yazım itibarıyla 566 milyar dolar piyasa değerine sahip ve 29.300 dolar seviyesinden işlem görüyor. BTC bu yıl yüzde 70’ten fazla artış yaşadı ve yükselişin i 31.000 dolara kadar taşıdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.