Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Biden Erdoğan ile Görüşmesinde F-16 için İsveç Kartını Kullandı

Erdoğan’a açtığı tebrik telefonunda konuşulanları açıklayan Biden, çıkmaza giren F-16 satışlarında düğümün çözülmesi için Ankara’nın İsveç tutumunu öne sürdü.
Biden Erdoğan ile Görüşmesinde F-16 için İsveç Kartını Kullandı
HABER GİRİŞ

Hafta sonu yapılan ikinci tur seçimlerini kazanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a tebrik mesajını önce Twitter hesabı üzerinden paylaşan ardından telefon görüşmesi yapan ABD Başkanı Joe Biden, telefon konuşmasının içeriğini paylaştı.

Erdoğan’ın galibiyetini tebrik eden Biden, görüşmesinde Türkiye’nin F-16 talebinin ele alındığını söyledi.

Ankara’nın bir kere daha ABD’den F-16 savaş uçağı satın alma isteğini söylediğini ifade ederek, F-16 ihtilafının çözüm bulması için İsveç’in NATO üyeliğinin de konuşulduğunu bildirdi.

Daha önceki açıklamalarında Ankara’ya satılacak silahlarla NATO’nun genişleme sürecinin birbiriyle alakalı konular olmadığını savunan ABD Başkanı’nın güncel açıklaması ise şöyle oldu:

“Erdoğan ile konuştum, tebrik ettim. O hala F-16 anlaşması üzerinde çalışmamızı istiyor. Ben de ona İsveç ile ilgili bir anlaşma istediğimizi belirttim. Böylece iletişim halinde kalmaya devam edeceğiz.”

GCM Yatırım Banner

Washington’un, İsveç’in NATO üyeliği için çabalara devam ettiği mesajını veren Biden, Erdoğan ile konuya ilişkin görüşmelerin süreceğini kaydetti.

Erdoğan’ın Biden ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, “Yeni dönemde iki ülke arasındaki tüm konularda iş birliğini ilerletme hususunda mutabık kalındığı” söylendi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın