Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’den Vefasız Türkiye Çıkışı: F-16’ları Hak Etmiyor

F-16 alımında ihtilaf yaşayan Türkiye bir kere daha ABD’den veto gördü. F-16'ların yanı sıra yaptırımlarla da tehdit edilen Türkiye'nin NATO üyeliği eleştirildi.
ABD’den Vefasız Türkiye Çıkışı: F-16’ları Hak Etmiyor
Yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İsveç’in NATO üyeliğini veto etmesi ve Helsinki ile Stokholm’ün ittifaka katılmasının tekrar sekteye uğramasının ardından ABD kanadından sert tepkiler gelmeye devam ediyor.

Son tepki, Demokrat Partili Maryland Senatörü Chris Van Hollen’dan geldi. Ulusal Basın Kulübü’nde konuşan Van Hollen, partisinin Kongre’de Türkiye karşıtı pozisyon alacağına işaret etti.

Türkiye’nin NATO’daki varlığına yönelik eleştirilerde bulunarak, Türkiye’nin vefasız bir müttefik olduğunu söyledi.

“Türkiye Yeni F-16 Satışını ya da Kit Yenilemeyi Hak Etmiyor”

Türkiye, Batı ile kurduğu diyalogda NATO kartını sık sık kullanırken, ABD karşılığında F-16 restini çekti.

Sürüncemede bırakılan F-16 satışları meselesinin Türkiye’nin tavrı nedeniyle çözüm bulmayacağını ima eden Van Hollen, “Türkiye yeni F-16 satışını ya da kit yenilemeyi hak etmiyor” dedi.

Türkiye’ye dair görüşünün Kongre’de de kabul gördüğünün altını çizerek, Beyaz Saray’ın da F-16 meselesini İsveç-Finlandiya meselesiyle ilintilendirdiğini ve Türkiye’nin tavrına göre F-16 satışının onaylanacağını ekledi.

Devlet Başkanı Joe Biden’ın, iki ülkenin ittifak için üyeliklerinin askıda kalması halinde misilleme yapacağına dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini onaylamadan F-16 satışına onay verilmesi söz konusu değil. Eğer İsveç ve Finlandiya’nın üyeliğini kabul etmezse Türkiye’ye F-16 satılmayacak. Eğer Biden yönetimi şimdi Kongre’ye F-16 satışı için resmi bir bilgilendirme geçerse buna bir ret hamlesi gelecektir.”

“Türkiye’ye Yaptırım Uygulanmalı”

Türkiye’nin yaptırım kapsamına alınması gerektiğini savunan Van Hollen yalnızca NATO ihtilafında değil, Suriye’nin kuzeyine düzenlenen askeri operasyonlarla da ilgili yaptırım uygulanmasını istedi.

Senatör, “Eğer Türkiye İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini engellemeye devam ederse bir yaptırım uygulanmalı” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu