Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Beyaz Saray: Senato İsveç ve Finlandiya’ya Onay Verdi

Beyaz Saray'dan İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği ile ilgili beklenen açıklama geldi. Detaylar haberde;
Beyaz Saray: Senato İsveç ve Finlandiya’ya Onay Verdi
HABER GİRİŞ

İsveç ve Finlandiya geçtiğimiz Mayıs ayında NATO’ya katılmak için başvuru yapmıştı. Bu başvuru Rusya tarafından bir hata olarak tanımlanmıştı.

Türkiye ise iki ülkenin terör örgütlerine ev sahipliği yaptıklarını belirterek veto etmişti. Sonrasında İsveç ve Finlandiya Türkiye’ye terörle mücadele konusunda iş birliği sözü vermesi üzerine üçlü ortak bildiri imzalanmıştı.

Bu gelişmelerin ardından Beyaz Saray’dan ABD Senatosu’nun iki ülkenin NATO’ya katılımını ezici bir çoğunlukla onayladığı açıklaması geldi.

Beyaz Saray’ın yayımladığı basın bülteninde şu ifadeler yer aldı:

“Bu tarihi oylama, ABD’nin NATO’ya ve ittifakımızın bugünün ve yarının zorluklarını karşılamaya hazır olmasını sağlamak için sürdürülen, ABD taahhüdünün önemli bir sinyalini gönderiyor.”

GCM Yatırım Banner

Açıklamada Finlandiya ve İsveç ittifakının, NATO’nun kolektif güvenliğini daha da güçlendirileceğini ve transatlantik ortaklığının derinleşeceğini belirtti.

İsveç ve Finlandiya’nın güvenliğine bağlı kalınmaya devam edileceğini söyledi.

Ortak güvenliğe yönelik herhangi bir tehdide karşı teyakkuzda kalmaya devam edeceklerini ifade etti.

Saldırganlığı veya saldırganlık tehdidini caydırmak ve bunlarla yüzleşmek için çalışmaların süreceğini vurguladı.

Katılım protokollerini imzalamayı ve son derece yetenekli ordulara sahip iki güçlü demokrasi olan İsveç ve Finlandiya’yı tarihteki en büyük savunma ittifakına davet etmeyi dört gözle beklediklerinin altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.