Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Berlusconi: Barışın Anahtarı Batı’da

Tahıl koridoru ihtilafında Rusya sert eleştirilerin öznesi olurken, İtalya’nın eski başbakanı, sorunun ve çözümün ana kaynağı olarak Batı’yı işaret etti.
Berlusconi: Barışın Anahtarı Batı’da
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya’nın hafta sonu tahıl koridoru anlaşmasından çekildiğini duyurması, tüm dünyada yankı uyandırdı. ABD, Rusya’yı gıdayı silahlandırmakla, Ukrayna ise açlık oyunları yaratmakla suçlarken İtalya’nın eski başbakanından farklı bir yorum geldi. Eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Rusya-Ukrayna çekişmesinde Batı’yı sorumlu gösterdi.

İtalyan gazeteci Bruno Vespa’ya demeç veren Berlusconi, Rusya’nın gıda krizini tekrar gündeme getirmesinin önüne geçmek için Ukrayna’ya askeri yardımları kesmek gerektiğini savundu.

Batılı ülkelere öneride bulunarak, eğer iki ülke arasındaki ihtilafa barışçıl bir çözüm bulma niyetindelerse Kiev’e silah göndermeyi bırakmalarını söyledi.

Ancak Batı’nın askeri yardımları kesmesinin Ukrayna’yı tamamen yüz üstü bırakacağı anlamına gelmediğine dikkat çekerek, askeri yardım yerine büyük bir yeniden inşa bütçesinin teklif edilmesi gerektiğini ekledi.

Bu yardımların da Kiev’in Moskova ile müzakereyi kabul etmeye ikna için fayda sağlayabileceğini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Berlusconi, Zelenski’nin Batı’nın desteğine güvenerek Rusya’ya direnç gösterdiği yorumunu yaparak, Ukrayna’nın askeri desteğe güvenmezse müzakere masasına oturmayı düşünebileceği tahminini paylaştı.

Zelenski “Müzakerelere Yer Kalmadı” Demişti

Daha önce Rus lider Vladimir Putin de Berlusconi’nin yorumuna benzer bir açıklama yapmış, Batı’nın Ukrayna’yı askeri olarak destekleyerek aslında bir tür savaş aracı olarak kullandığını söylemişti. Ukrayna’nın askeri-biyolojik deney poligonu haline geldiğini savunmuştu.

Müzakere beklentileri ise Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski’nin son açıklamasında boşluğa düşmüştü.

Ukrayna lideri, Rus birliklerin Ukrayna’daki kentleri füze ve insansız hava araçlarıyla (İHA) vurmasının ardından sert bir çıkış yaparak, iki ülke arasındaki köprüleri tamamen yıkmıştı.

Zelenski, sivillere saldırdığı için Rusya ile olası bir müzakere masasının kurulmayacağını tüm dünyaya duyurmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.