Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna: Rusya Savaşı Açlık Oyunlarına Çevirdi

Tahıl koridoru anlaşmasını askıya alan Rusya’ya tepkiler büyüyor. ABD, Moskova'yı gıdayı silahlandırmakla, Ukrayna ise açlık oyunları yaratmakla suçladı.
Ukrayna: Rusya Savaşı Açlık Oyunlarına Çevirdi
HABER GİRİŞ

Rusya’nın tahıl koridoru anlaşmasını belirsiz bir süreliğine askıya aldığını ilan etmesinin ardından Moskova’ya gelen tepkiler dinmedi. ABD, Rusya’yı ‘gıdayı silahlandırmakla’, Ukrayna ise ‘açlık oyunları’ yaratmakla suçladı.

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan sıcak savaş, enformasyon savaşıyla da sürmeye devam etti.

Rusya, kontrolündeki Kırım’ın Sivastopol kentinde yaşanan saldırıda Ukrayna ve İngiltere’yi sorumlu gösterirken, Kiev suçlamaları reddetti.

Rusların kendi silahlarını yanlış kullandığını söyleyerek, Moskova’nın tepkisini çekecek başka bir çıkışta bulundu.

Zelenski: “Bu Kararı Bekliyorduk”

Dün gece art arda gelen açıklamalarda, ABD ve Ukrayna cephesinden Rusya’ya sert eleştiriler geldi.

GCM Yatırım Banner

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Telegram üzerinden paylaştığı görüntülü mesajda, Ukrayna’dan tahıl çıkışını güvence eden anlaşmanın askıya alınmasının yeni bir karar olmadığına dikkat çekti.

Rusya’nın gıda krizini kasti olarak yönlendirdiğini ve bunu Eylül ayından itibaren yoğunlaştırdığını ifade etti.

Bu sebeple alınan kararı zaten beklediklerinin altını çizerek, tahıl koridoru anlaşması kapsamında olmasına rağmen Ukrayna limanlarından hareket eden 176 geminin Eylül ayından beri engellenmeye çalışıldığını savundu.

Mevcut durumda 7 milyondan fazla kişinin bu engeller yüzünden gıdaya erişemediğini ifade etti.

Blinken: “Anlaşmaya Taraf Olanlar İşleyişi Sürdürmeli”

Konuya ilişkin açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, anlaşmaya taraf olan Türkiye, Birleşmiş Milletler (BM), Ukrayna ve Rusya’ya çağrıda bulunarak, bu hayati anlaşmanın işleyişini sürdürmeye dikkat çekti.

Rusya’nın bu çıkışının, dünyanın dört bir yanındaki insanların gıda için daha fazla ödeme yapmak zorunda kalması ve açlık yaşaması anlamına geldiğini belirtti.

Blinken, “Bu düzenlemeyi askıya alan Rusya, başlattığı savaşta gıdayı yeniden silahlandırıyor, düşük ve orta gelirli ülkeleri ve küresel gıda fiyatlarını doğrudan etkiliyor ve zaten korkunç insani krizleri ve gıda güvensizliğini daha da kötüleştiriyor” şeklinde eleştiride bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.