Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin: Cepheler Oluştu Dünya Çapında Çatışma Riski Artıyor

Nükleer tatbikat ilanının şoku atlatılmadan Rusya’dan bir başka çarpıcı haber geldi. Putin, dünya çapında çatışma riskinin olduğunu ve cephelerin oluştuğunu söyledi.
Putin: Cepheler Oluştu Dünya Çapında Çatışma Riski Artıyor
HABER GİRİŞ

Nükleer tatbikatlar için bugün düğmeye basan Rus lider Vladimir Putin, dünyada çatışma riskinin çok yüksek olduğunu söyleyerek dikkat çekici ifadelerde bulundu. Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Güvenlik Kurumları ve İstihbarat Servisleri Yöneticiler Konseyi 51. Toplantısı’nda konuşan Putin, yeni güvenlik tehditlerinin baş gösterdiğini savundu.

Rusya Devlet Başkanı, dünya üzerinde cepheleşmenin geldiği son duruma atıf yaparak şöyle konuştu:

”Genel olarak dünyada ve ayrıca bölgesel düzeyde çatışma potansiyeli hala çok yüksek. Kolektif güvenliğe yönelik yeni tehditler ve meydan okumalar ortaya çıkıyor. Bu her şeyden önce küresel jeopolitik cepheleşmenin keskin biçimde tırmanmasının sonucu.”

“ABD Ukrayna’yı Dış Politika Aracı Olarak Kullanıyor”

Daha önceki söylemlerinde dünyanın tek kutuplu halde olmasını desteklemediğini dile getiren Putin, bugünkü konuşmasında da görüşünü yineledi. Rusya lideri, dünyanın herkesin gözü önünde değiştiğini ve çok kutuplu bir hale geldiğini söyledi.

Dünya değişim sancıları çekerken kimi uluslararası toplumların bazı üyelerinin sarsılan hegemonyalarını her şeye rağmen sürdürme niyetinde olduğu yorumunu yaptı.

GCM Yatırım Banner

Bu niyetle de siyasi, askeri ve ekonomik alanlar başta olmak üzere her çeşitte araçları kullanmaya çalıştıklarını savundu. Bu bağlamda Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya uyguladığı geniş çaplı yaptırımlara atıf yaptı.

Ayrıca ABD’nin Ukrayna’yı dış politika aracı olarak kullandığını ve Kiev’in egemenliğini neredeyse tamamen kaybettiğini savundu.

“Ukrayna Askeri-Biyolojik Deney Poligonu Haline Geldi”

Putin, Batı’nın yardım ve destekte bulunduğu Ukrayna’nın askeri-biyolojik deney poligonu haline geldiği yönünde eleştiride bulundu. Destek adı altında Kiev’e ağır silahlar gönderildiğini savundu.

Kiev rejiminin nükleer silah edinme isteğinde olduğunu söyleyerek, ‘kirli bomba’ iddialarına inandığı mesajını verdi. Ukrayna’nın provokasyon amacıyla kirli bomba kullanma niyetinde olduğunu ifade etti.

Bu eylemleri ise daha önce Kırım Köprüsü saldırısında ifade ettiği gibi terör saldırıları olarak niteledi. Putin, terörle mücadele alanında koordineli iş birliğinin sürmesi gerektiğinin altını çizdi.

Rusya’nın bugün gerçekleştirdiği nükleer tatbikatların gerekçesi olarak Putin’in altını çizdiği kirli bomba iddiaları gösterildi. Kirli bomba, nükleer silah sınıfına girmiyor ancak kitlesel yıkım etkisine sahip olduğu biliniyor.

Rusya, Ukrayna’nın kirli bomba kullandığını ileri sürmüş, uluslararası kuruluşlara çağrı yaparak devreye girmelerini istemişti. Ukrayna ise söz konusu iddiaları reddetmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.