Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya Nükleer Tatbikat için Düğmeye Bastı

Rusya’nın nükleer tehditleri bugün farklı bir boyuta evrildi. Rusya Savunma Bakanlığı, nükleer tatbikatlara başladıklarını duyurdu. Detaylar haberde;
Rusya Nükleer Tatbikat için Düğmeye Bastı
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya’nın Ukrayna işgalinde nükleere yönelebileceği ihtimali bugün bir kez daha gündeme geldi. Rusya Savunma Bakanlığı’ndan bugün gelen açıklama ise bomba etkisi yarattı. Rusya’nın nükleer tatbikatlara başladığı ilan edildi.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, olası bir düşman saldırısına Rusya’nın karşılığının nükleer silah olacağı mesajını vererek, muhtemel saldırılara hazırlanmak adına nükleer tatbikat yaptıklarını duyurdu.

Rus haber ajansı RIA Novosti’ye konuşan Şoygu, tatbikatlara Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in liderlik ettiğini paylaştı. Putin’in stratejik caydırıcılık güçlerinin yürüttüğü tatbikatları gözlemlediğini söyledi.

Genelkurmay açıklamasından edinilen bilgiye göre tatbikatlar, iki uzun menzilli stratejik füze gemisi ve stratejik bir füze denizaltısı ile mobil kara tabanlı füze sistemiyle yürütüldü.

Kremlin’den yapılan açıklamada, “Tüm füzeler belirtilen özellikleri teyit ederek hedeflerine ulaştı” şeklinde ifade yer aldı.

Rusya Son Tatbikatta Ukrayna’yı İşgal Etmişti

Rusya’nın düzenlediği tatbikatın dünyada ses getirmesinin bir diğer nedeni de son yaptığı tatbikatın sonucu oldu. Rusya en son Ukrayna işgalinden beş gün önce tatbikat yapmıştı.

O dönemde Ukrayna’yı sözlü olarak tehdit eden Kremlin, savaş niyetinde olmadığını, Ukrayna sınırında tatbikat yaptığını savunmuştu.

Daha önce zaruri olmadıkça nükleer silaha başvurmayacağını teyit eden Rusya’nın bugün tavır değişikliğinin altında yatan gerekçenin, Ukrayna’nın “kirli bomba” kullandığına yönelik iddialar olduğu konuşuluyor.

Nükleer silah sınıfına girmeyen kirli bomba, kitlesel yıkım etkisine sahip olduğu için tepki çekiyor. Rusya, Ukrayna’nın Rus birlikleriyle çatışmasında kirli bomba kullandığını ileri sürmüş, uluslararası kuruluşların devreye girmesini talep etmişti. Ukrayna ise söz konusu iddiaları kabul etmemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu