Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Nükleer Tatbikat için Düğmeye Bastı

Rusya’nın nükleer tehditleri bugün farklı bir boyuta evrildi. Rusya Savunma Bakanlığı, nükleer tatbikatlara başladıklarını duyurdu. Detaylar haberde;
Rusya Nükleer Tatbikat için Düğmeye Bastı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya’nın Ukrayna işgalinde nükleere yönelebileceği ihtimali bugün bir kez daha gündeme geldi. Rusya Savunma Bakanlığı’ndan bugün gelen açıklama ise bomba etkisi yarattı. Rusya’nın nükleer tatbikatlara başladığı ilan edildi.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, olası bir düşman saldırısına Rusya’nın karşılığının nükleer silah olacağı mesajını vererek, muhtemel saldırılara hazırlanmak adına nükleer tatbikat yaptıklarını duyurdu.

Rus haber ajansı RIA Novosti’ye konuşan Şoygu, tatbikatlara Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in liderlik ettiğini paylaştı. Putin’in stratejik caydırıcılık güçlerinin yürüttüğü tatbikatları gözlemlediğini söyledi.

Genelkurmay açıklamasından edinilen bilgiye göre tatbikatlar, iki uzun menzilli stratejik füze gemisi ve stratejik bir füze denizaltısı ile mobil kara tabanlı füze sistemiyle yürütüldü.

Kremlin’den yapılan açıklamada, “Tüm füzeler belirtilen özellikleri teyit ederek hedeflerine ulaştı” şeklinde ifade yer aldı.

GCM Yatırım Banner

Rusya Son Tatbikatta Ukrayna’yı İşgal Etmişti

Rusya’nın düzenlediği tatbikatın dünyada ses getirmesinin bir diğer nedeni de son yaptığı tatbikatın sonucu oldu. Rusya en son Ukrayna işgalinden beş gün önce tatbikat yapmıştı.

O dönemde Ukrayna’yı sözlü olarak tehdit eden Kremlin, savaş niyetinde olmadığını, Ukrayna sınırında tatbikat yaptığını savunmuştu.

Daha önce zaruri olmadıkça nükleer silaha başvurmayacağını teyit eden Rusya’nın bugün tavır değişikliğinin altında yatan gerekçenin, Ukrayna’nın “kirli bomba” kullandığına yönelik iddialar olduğu konuşuluyor.

Nükleer silah sınıfına girmeyen kirli bomba, kitlesel yıkım etkisine sahip olduğu için tepki çekiyor. Rusya, Ukrayna’nın Rus birlikleriyle çatışmasında kirli bomba kullandığını ileri sürmüş, uluslararası kuruluşların devreye girmesini talep etmişti. Ukrayna ise söz konusu iddiaları kabul etmemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın