Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BDDK’nın Konut Kredisi Kısıtlamasının Detayları Geldi

BDDK’nın yakın zamanda duyurduğu ikinci evini alacaklara getirilen konut kredisi kısıtlamasının ayrıntıları haberimizde…
BDDK’nın Konut Kredisi Kısıtlamasının Detayları Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) geçen hafta Cuma günü konut kredilerine dair duyurduğu önemli düzenlemenin detayları gelmeye devam ediyor.

İkinci evini almak isteyen vatandaşlara getirilen peşinat artışı kararıyla kendisi, eşi ya da 18 yaş altındaki çocuğu üzerine evi olanlara ikinci ev alımları için daha az kredi kullandırma kararı getirildi.

İkinci evini alacaklarla ilgili yapılan düzenlemede kredi kısıtlamasının getireceği sonuçları Milliyet gazetesine değerlendiren sektör uzmanı Şule Alp Duman, yüzde 75 kararının her tüketiciyi bağlamadığını paylaştı.

Evi olanlara verilecek konut kredisinin yüzde 75 daha az olmasını örnek üzerinden anlatan Gayrimenkul Uzmanı Alp Duman şöyle ifadede bulundu:

“İlk konut alımlarının kredi değer oranlarında bir değişiklik olmayacak. Vatandaşlarımız ilk evlerini alırken, müsterih olabilir. …Üzerine tapu bulunan vatandaşlarımızın ikinci ev alırken, örneğin 5 milyonluk bir gayrimenkul’ün yüzde 22,5’ini kredi olarak kullanabilecekler.”


Eylül ayında paylaşılması beklenen düşük faizli konut kredisi için de beklentilerini paylaşan Alp Duman, “Bizler ilk ev alacak vatandaşlarımız için devlet tarafından çıkarılacak destek ve uygun faizli kredi imkanlarını bekliyoruz. Bu sayede herkesin bir ev alması uygun hale gelecek diye düşünüyorum. Meclisin açılmasıyla özelikle ilk kez gayrimenkul alacaklara yönelik çalışmaların hızlı bir şekilde yürütülerek, Ekim veya Kasım ayında yürürlüğe girmesi beklentisindeyiz” dedi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.