Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BDDK Duyurdu: Kur Korumalı Mevduat İlk Defa Düşüşe Geçti!

Büyük ilgi gören Kur Korumalı Mevduat hesaplarında ilk kez haftalık düşüş görüldü. BDDK’nın açıkladığı veriler hangi yönde? İşte detaylar;
BDDK Duyurdu: Kur Korumalı Mevduat İlk Defa Düşüşe Geçti!
HABER GİRİŞ

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), haftalık raporunu paylaştı. Raporda en dikkat çeken nokta Kur korumalı mevduatın (KKM) düşüş göstermesi oldu. KKM ve Katılma hesaplarının toplam büyüklüğü 18 Kasım ile sona eren haftada azaldı ve ilk haftalık düşüşünü kaydetmiş oldu. KKM uygulaması ilk aylarda büyük ilgi görmüştü.

BDDK tarafından açıklanan bilgilere göre 11 Kasım ile sonlanan haftada 1,47 trilyon lira olan KKM ve Katılma hesaplarının büyüklüğü, geçen hafta 1,46 trilyon liraya düştü. Dolar/TL kuru bir süredir 18,6 bandında seyrediyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, paylaştığı istatistiklerde Ekim ayında KKM’nin bütçeye doğrudan maliyetinin 6,7 milyar TL olduğunu duyurmuştu. Böylelikle 5 ayın en düşük aylık maliyeti gözlemlenmiş oldu.

Ekim ayı dahil olmak üzere KKM’nin devlete toplam yükü 91,6 milyar TL’ye ulaştı.

Bakan Nebati, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşmada KKM uygulamasının Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na (TCMB) maliyetinin Hazine’nin üstlendiği 91,6 milyar TL’den daha düşük olabileceğini ifade etmişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın