Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BDDK Bankaları Uyardı: Ticari Müşterilerden Şikayet Var

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, bazı bankaların tüm ticari müşterilerden bağımsız denetim raporu istediğini belirterek, yanlış anlaşılma olduğuna dair uyarıda bulundu.
BDDK Bankaları Uyardı: Ticari Müşterilerden Şikayet Var
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), geçtiğimiz günlerde ticari müşterilere yönelik kredi kullanımı düzenlemesinin ardından bazı yanlış anlaşılmalar olduğunu bildirdi.

Kurumdan yapılan açıklamada, bazı bankaların bağımsız denetime tabi olup olmadığına bakılmaksızın tüm ticari müşterilerinden bağımsız denetim raporu istediğine dair şikayetler geldiği belirtildi.

BDDK daha önce düzenlemenin detaylarına dair yaptığı açıklamayı hatırlatarak, 3 şartı aynı bir arada taşıyan kredi müşterilerinden, bağımsız denetim onaylı bilgi ve belgeler ile bağımsız denetimden geçmiş güncel finansal tabloların alınması gerektiğinin altını çizdi.

Bu şartlar ticari müşterilerin bağımsız denetime tabi bir şirket olması, şirketin yabancı para nakdi varlıklarının TL karşılığının 15 milyon TL’nin üzerinde olması, yabancı para TL karşılığının aktif toplamından veya son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanının yüzde 10’unu aşması olarak tanımlanıyor.

BDDK bu şartları karşılamayan müşterilere kredi tahsisi için ilave bilgi/belge talep edilmemesinin önem arz ettiğini vurguladı. Kurum açıklamasında bağımsız denetim raporu olmayan kredi müşterilerine, 1 ay sonra bağımsız denetimden geçmiş bilgi, belge ve finansal tabloları getirmesi şartıyla sadece beyanları alınarak kredi kullandırılabileceğini hatırlattı.

GCM Yatırım Banner

Bu konuyla ilgili ayrıntılı açıklamada bulunan BDDK’dan şu ifadeler kullanıldı;

“Alınan karar kapsamında kredi sınırlama şartlarına girdiği halde, yabancı para (YP) kredi kullanamaması şartıyla, kredi başvuru tarihini izleyen 3 aylık dönemdeki YP net pozisyon açığını belgelendiren müşterilere söz konusu pozisyon açığıyla sınırlı olarak kullandırılabilecek kredilerin vadesinin de yalnızca 3 ayla sınırlı olduğuna dair yanlış anlaşılmalar olduğu görülmüştür. Bu kapsamda, söz konusu kredilerin, 3 aylık dönemdeki pozisyon açığı tutarıyla sınırlı olmak kaydıyla, 3 aydan daha uzun vadeli kullandırılabilmesinin mümkün olduğunun belirtilmesinde de fayda görülmüştür.”

BDDK tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan duyuruda, “bağımsız denetime tabi”, “yabancı para nakdi varlıklarının TL karşılığı 15 milyon liranın üzerinde olan” ve “yabancı para nakdi varlıkların TL karşılığının aktif toplamından veya son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanının yüzde 10’unu aşan” şirketlere TL cinsinden yeni bir nakdi ticari kredi verilmeyeceği açıklanmıştı.

Firmalar ve Uzmanlar Endişeli

Kurum tarafından yapılan bu düzenleme sonrası finans çevrelerinden endişenin hakim olduğu açıklamalar gelmişti. Ekonomist ve şirket yetkilileri, yapılan düzenlemenin piyasalarda belirsizlik ve endişe yarattığına dair ifadeler kullanmıştı.

Diğer yandan BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben ise yapılan düzenleme ile kredi kullanımının amacına uygun hale geleceğini belirtmişti. Akben ayrıca bu düzenlemenin enflasyonu düşürmeye katkı sağlayacağını söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın