Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BDDK Başkanı: Düzenleme Enflasyonu Düşürmeye Katkı Sağlayacak

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, kurumun yapmış olduğu ticari kredi düzenlemesine dair açıklamalarda bulundu.
BDDK Başkanı: Düzenleme Enflasyonu Düşürmeye Katkı Sağlayacak
HABER GİRİŞ

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, Cuma günü duyurulan ticari kredi düzenlemesi ile ilgili değerlendirmede bulundu.

Daha önce BDDK tarafından verilmiş kredilerin amacına aykırı bir şekilde kullanıldığını hatırlatan Akben, bazı şirketlerin döviz fazlası bulunmasına rağmen TL ile alım gerçekleştirdiklerini söyledi.

BDDK Başkanı Akben bu şirketlerin, ticari kredilerini ihtiyaç olmadığı halde döviz alımı amacıyla kullanılmaya devam edildiğini kaydetti. Akben, Cuma günü alınan kararın kredilerin amacına uygun bir şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla alınmış bir makroihtiyati tedbir amacıyla alındığını ifade etti.

Akben: Enflasyonu Düşürmede Rol Oynayacak

BDDK Başkanı bu kararın ayrıca dövize gerçekten ihtiyaç olan alanlarda kullanılmasına zemin oluşturacağını ve enflasyonu düşürmeye katkı sağlayacağını belirtti.

Akben kararın ekonomi yönetiminden sorumlu diğer kurumlar ile koordinasyon içinde olacak şekilde çalışma yürütülerek alındığını söyledi. Şirketlerin nakit akışı sıkıntısı yaşamamaları hususuna dikkat edildiğini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

BDDK tarafından geçtiğimiz gün detayları paylaşılan düzenleme, 15 milyon liranın üzerinde döviz mevduatı olan şirketlerin, TL cinsi kredi almasının önüne geçiyor. Bu düzenleme sonrası uzmanlar kapasite kullanımının kısıtlanacağını belirtti ve endişelerini dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.