Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BDDK’dan TL Ticari Kredisi için Yeni Düzenleme: Dolarda Sert Düşüş!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Türk Lirası ticari kredi kullanımına yönelik yeni düzenlemesini duyurdu.
BDDK’dan TL Ticari Kredisi için Yeni Düzenleme: Dolarda Sert Düşüş!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu kredi kullanımına yönelik düzenlemelerini sürdürüyor. Son olarak Türk Lirası ticari kredi kullanımı için yeni koşul getirildi.

Düzenlemeye göre, bankalar ve finansal kuruluşlar dışındaki, bağımsız denetime tabi şirketlerin kredi başvurusu yaptıkları tarih itibarıyla yabancı para nakdi varlıklarının Lirası karşılığının 15 milyon TL’nin üzerinde olması halinde, yabancı para nakdi varlıklarının, en güncel finansal tablolarına göre aktif toplamından veya son 1 yıllık net satış gelirinden büyük olanının yüzde 10’unu aşması durumunda, söz konusu şirketlere TL cinsinden yeni bir nakdi ticari kredi kullandırılmaması kararlaştırıldı.

BDDK tarafından yeni bir karar alınana kadar bu düzenlemenin yürürlükte olacağı bildirildi.

BDDK’dan TL’yi Destekleyici Adım

Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından yayımlanan muhasebe ve finansal raporlama standartları çerçevesinde konsolide finansal tablo hazırlama yükümlülüğü bulunan şirketler için bu değerlendirmenin konsolide bilançolar üzerinden yapılmasına karar verildi.

Yabancı para cinsinden kredi kullanması mümkün olmayan şirketlere özel olarak, kredi başvurusunda bulundukları tarihten itibaren 3 ay içerisinde, yabancı para net pozisyon açığı bulunduğunu bağımsız denetim kuruluşları tarafından tespit ettirmeleri şartıyla, tespit edilen pozisyon açığı ile sınırlı olmak üzere TL cinsinden nakdi ticari kredi kullandırılabilmesine imkan sağlanacak.

GCM Yatırım Banner

Döviz varlıklarının TL karşılığında 15 milyon TL’yi aşmayan şirketler, kullanacakları kredinin vadesi boyunca yabancı para nakdi varlıklarının TL karşılığının 15 milyon TL’yi aşmayacağını beyan ve taahhüt etmeleri halinde bu uygulamadan muaf tutulacak. Uygulama kapsamında, yabancı para nakdi varlıkların TL karşılığının hesaplanmasında, ilgili tarihe ait Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz alış kuru kullanılacak.

BBDK geçtiğimiz gün konut kredisine yönelik düzenlemede bulunmuştu. Düzenlemenin en dikkat çeken tarafı ise değeri 15 milyon TL’nin üzerinde olan evler için konut kredisi kullandırılmaması kararı oldu.

Dolar Kurunda Sert Düşüş

Dolar Kurunda Sert Düşüş
Kaynak: Paratic Piyasalar

BDDK’nın yeni düzenlemesi sonrası dolar/TL paritesinde günlerdir görülmemiş bir düşüş gerçekleşti. Sabah saatlerinde 17.33 TL seviyesinden işlem gören dolar kuru an itibarıyla 16.50 TL’ye kadar geriledi.

Dolar kuru yazım itibarıyla 16.60 TL seviyesinden işlem görüyor. Kurdaki günlük kayıplar böylece yüzde 5’in üzerine çıktı. Dolar kurundaki düşüş risk primine de yansıdı. Aşağı yönlü hareket ile Türkiye’nin 5 yıllık CDS’leri 784 baz puana geldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.