Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BDDK’dan Konut Kredisi Kararı: 10 Milyon TL’nin Üzerine Verilmeyecek

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) konut kredilerine ilişkin yeni bir düzenleme yapıldığını duyurdu.
BDDK’dan Konut Kredisi Kararı: 10 Milyon TL’nin Üzerine Verilmeyecek
Yorum

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından konut almayı düşünenleri ilgilendiren yeni bir düzenlemenin duyurusu yapıldı.

Yapılan duyuruya göre değeri 10 milyon TL’nin üzerinde olan konutlar için kredi kullanılamayacak. Diğer yandan değeri 2 ila 5 milyon TL arasında olan konutlar için kredi oranı yüzde 70 ile sınırlandırılacak.

Değeri 2 milyon TL’nin altında olan konutlarda ise kredi oranı yüzde 90 olarak belirlendi. Karara göre, 1. ve 2. el konutlar için konut kredilerinde kredi değer oranı farklılaştı. 2. el konut alımında değeri 500 bin TL’nin altında olan evlerde yüzde 90 oranında kredi kullanılabilecek.

Konut kredi düzenlemesi
Kaynak: BDDK

500 bin TL ile 2 milyon TL arasındaki evlerde yüzde 70 oranında kredi kullanılabilirken, değeri 2 milyon TL ile 5 milyon TL arasındaki evlerde yüzde 50 oranında kredi verilecek.

BDDK geçtiğimiz günlerde benzer bir düzenlemeyi tüketici kredilerine yönelik olarak gerçekleştirmişti.

Tüketici kredilerinin vade sınırı 50 bin TL üzerinde 100 bin TL’nin altında olanlar için 24 ay, 100 bin TL’nin üzerinde olanlar için 12 ay olarak belirlenmişti. Ayrıca kredi kartı asgari ödeme oranlarında da değişiklik yapılmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu