Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BDDK Açıkladı: KKM’de Düşüş Yerini Yükselişe Bıraktı

2022’nin sonu itibarıyla düşüşe geçen KKM hesapları Merkez Bankası’nın devreye girmesiyle atağa kalktı. Tüketici kredilerinde ise yön aşağı oldu.
BDDK Açıkladı: KKM’de Düşüş Yerini Yükselişe Bıraktı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), haftalık bültenini yayımladı. Yeni yılın üçüncü haftasında bankacılık sektörünün kredi hacmindeki artış sürdü. Kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarında son dönemde görülen düşüş ise yerini yükselişe bıraktı.

BDDK verilerine göre bankacılık sektörünün kredi hacmi 20 Ocak haftasında 34 milyar 413 milyon liralık artış gördü.

Bu artışla birlikte sektörün kredi hacmi 7 trilyon 681,2 milyar TL’den 7 trilyon 715,6 milyar TL’ye yükseldi.

Sektördeki toplam mevduat 37 milyar 135 milyon liralık artışla, 9 trilyon 83,3 milyar TL’den 9 trilyon 120,4 milyar TL’ye çıktı.

BDDK Haftalık Bülten
Kaynak: BDDK

KKM’de Yön Yukarı Oldu

Kur korumalı TL mevduat ve katılma hesaplarında 20 Ocak haftası itibarıyla yukarı yönlü atak görüldü.

GCM Yatırım Banner

Hesaplarda 1 haftada 12,2 milyar liralık artış kayda geçti. Geçen hafta biriken TL miktarı 1 trilyon 373,4 milyar liradan 1 trilyon 385,6 milyar liraya çıktı.

Tüketici Kredileri Düşüşte

BDDK’nın haftalık bültenine göre tüketici kredilerinde kayda geçen artışlar yılın üçüncü haftasında kendini göstermedi.

20 Ocak haftası itibarıyla tüketici kredileri 1 milyar 582 milyon liralık düşüşle, 1 trilyon 107,5 milyar TL’den 1 trilyon 105,9 milyar TL’ye geriledi.

Söz konusu dönemde bireysel kredi kartları 463,8 milyar TL’den 460,7 milyar TL’ye geri çekildi. Takipteki alacaklar ise 161,7 milyar TL’den 162 milyar TL’ye çıktı.

Merkez Bankası’nın Etkisi Verilerde Okundu

Son verilere kadar KMM hesaplarına olan ilginin sonuna gelindiğine yönelik beklentiler oluşmuştu.

2022 sonu itibarıyla düşüş eğilimde olan KMM hesapları için devreye giren Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yatırımcıları TL mevduatlara yönlendirmek için önceki hafta, uzun vadeli TL mevduat hesapları için teşvik kararı almıştı.

Seçim sürecinde yüksek kur ataklarının yaşanmaması için çalışmaları hızlandıran Merkez Bankası bugün ise yurt dışı kaynaklı dövizini TL’ye çeviren firmalara KKM hesapları vasıtasıyla destek vereceğini duyurdu. Ardından KKM işlemlerindeki üst faiz sınırını kaldırdığını açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.