Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bayraktar’dan Enerji Açıklaması: Türkiye’ye Ciddi Bir İlgi Var

Katıldığı bir televizyon programında enerji gündemine yönelik açıklamalarda bulunan Alparslan Bayraktar, Akkuyu Nükleer Santrali için tarih verdi. İşte detaylar;
Bayraktar’dan Enerji Açıklaması: Türkiye’ye Ciddi Bir İlgi Var
HABER GİRİŞ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Türkiye’nin enerji konusunda attığı adımları ve yürüttüğü projeleri paylaştı. Akkuyu’da ilk reaktörün 2023’ün Ekim ayında aktif hale gelmesini planladıklarını belirten Bayraktar, Sinop ve Trakya’da nükleer projelerini mutlaka devreye almak istediklerini vurguladı.

Akkuyu Nükleer Santrali’nin (NGS) ilk reaktörünün 29 Ekim 2024’te devreye alınmasını hedeflediklerini duyurdu.Trakya’daki hedefler çerçevesinde Çin ile görüştüklerini, gelecek birkaç ay içinde anlaşmayı sağlamak istediklerini belirtti.

Petrol Açıklaması

Irak – Türkiye petrol boru hattında fiili akışa yönelik açıklama yapan Bayraktar, bu durumun Irak neticesinde ortaya çıkabileceğini söyledi. Gelecek petrolü sevk etmeye hazır durumda beklediklerini, dünyada günlük 100 milyon varilin üzerinde petrol talebi olduğunu paylaştı.

Türkiye’deki altyapının dünya talebinin yüzde 4’ünü karşılamaya uygun olduğunu açıkladı. Bu oranın dünya piyasası için önemli olduğunu savundu.

Enerji Projeleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın körfez ziyaretine dikkat çekti ve 51 milyar dolarlık paketin 29,7 milyar dolarının enerji projeleri olduğunu kaydetti. Yenilenebilir projelere, yeşil hidrojen, elektrik iletim hatları ve doğalgazdan elektrik üretim projeleriyle ilgili somut projelerin konuşulduğunu, yakın zamanda bir kısmının realize olacağını duyurdu.

GCM Yatırım Banner

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Türkiye’de yenilenebilir enerji tarafındaki yatırım fırsatlarında ve projelerde yer almak istediğini belirtti.

“Türkiye’ye Ciddi Bir İlgi Var”

Bakan Bayraktar, ABD ziyaretlerine dikkat çekerek Türkiye’ye ciddi bir ilgi olduğunu aktardı.
Yatırımcıların yakın zamanda hem direkt yatırımcı hem de finansal destek sağlayıcı olarak buralarda olabileceklerini tahmin ettiklerini ifade etti.

Yeni bir mekanizmayı hayata geçirdiklerini, Kasım ayında Türkiye-ABD hükümetler arası enerji diyaloğu programına başlayacaklarını açıkladı. Bunun hem hükümetleri hem de şirketleri bir araya getirecek bir platform olacağını dile getirdi.

İsrail Gazı

Türkiye’nin Avrupa Birliği’nin dördüncü büyük doğal gaz piyasası olduğunu bildiren Bayraktar, İsrail Enerji Bakanı ile görüşme gerçekleştirdiklerini anımsattı.

Türkiye’nin gaz ihracatını yoğun olarak yapan bir ülke olacağını söyledi ve altyapının buna göre hazırlandığını belirtti. Projelerin hayata geçmesi, Türkiye’ye gelmesi ve Avrupa’ya gitmesinin mümkün olduğunu savundu.

Karadeniz Gazı

Karadeniz’de günlük 4 milyon metreküplük gaz akışı olduğunu ifade eden Bakan, Sakarya Gaz sahasından BOTAŞ’ın şebekesine ilk faz için hedeflerinin 10 milyon metreküp olduğunu belirtti.

İkinci fazın gelişi ile birlikte birkaç yıl içerisinde 40 milyon metreküpe çıkabileceğini söyledi.

Petrolde Hedef 100 Bin Varil

Gabar’da çok önemli bir keşif yapıldığını vurgulayan Bayraktar, bugün itibariyle 18 bin varil üretim yapıldığını kaydetti.

2024 yılı sonuna kadar 100 bin varile çıkmayı hedeflediklerini paylaştı ve Gabar, Sakarya ve başka keşiflerle Türkiye’nin petrol ve doğalgazda dışa bağımlılığını düşürmek için büyük bir hedef ortaya koyduğunu savundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.