Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan, Amerikan İş Dünyası Temsilcileriyle Görüştü

ABD'de iş dünyası ile bir araya gelen Erdoğan, Türkiye'nin yatırımcılar için güvenli liman olma konumunu sürdürdüğünü belirtti. İşte detaylar;
Erdoğan, Amerikan İş Dünyası Temsilcileriyle Görüştü
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi X hesabı üzerinden Türk-Amerikan İş Konseyi 13’üncü Türkiye Yatırım Konferansı vesilesiyle Türk ve Amerikan iş dünyasının temsilcileriyle bir araya geldiğini bildirdi. Erdoğan, Türkiye’ye yatırım yapan 2 bin 88 Amerikan firmasına ve Amerikalı girişimcilere Türk ekonomisine duydukları güven için teşekkür etti.

ABD ile ekonomik ve ticari faaliyetlerle ikili ilişkilerin önemli bir boyutta olduğuna işaret eden Erdoğan, ikili ticaret hacminin son 10 yılda 1,5 katına çıktığının bilgisini verdi.

ABD-Türkiye ikili ticaretin 2022 yılı sonu itibarıyla yüzde 15’in üzerinde artışla 32 milyar doları geçtiğini ve yeni hedefin 100 milyar doları yakalamak olduğunu vurguladı.

ABD ile Türkiye Arasında Büyük Potansiyel Var

Erdoğan paylaşımında, “İki ülke arasında yeni teknolojilerden kritik sektörlere, inovasyondan imalata, yapay zekâdan siber güvenliğe büyük bir potansiyel bulunduğunu görüyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Türkiye’nin siyasi istikrarı, eğitimli iş gücü, genç nüfusu, geniş iç pazarı ve bölgesel pazarlara erişimi, stratejik konumu ve modern lojistik altyapısıyla uluslararası yatırımcılar için güvenli liman olmayı sürdürdüğünü öne sürdü.

GCM Yatırım Banner

Erdoğan yapılan reformlar sayesinde Türkiye’nin son 20 yılda 252 milyar doların üzerinde uluslararası doğrudan yatırım çektiğinin altını çizdi.

Dış politikaya geniş bir perspektiften yaklaşıldığını söyleyen Erdoğan, Türkiye’nin stratejik konumunun sağladığı tüm avantajları en etkili şekilde kullanmaya devam edileceğini dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.