Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Barış Soydan Açıkladı: Ekonomi Politikasında Beklenen Değişiklikler

Ekonomi gazetecisi Barış Soydan, sosyal medya hesabından, ekonomi politikasında nasıl bir yol izleneceğine dair beklentilerini paylaştı.
Barış Soydan Açıkladı: Ekonomi Politikasında Beklenen Değişiklikler
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından seçimlerin ardından atılan adımlar, ekonomide nasıl bir yol izleneceğine dair dikkatlerin artmasına neden oldu. Açıklanan Kabine’de Hazine ve Maliye Bakanı olarak Mehmet Şimşek’in yer alması ve ardından TCMB’ye yapılan Hafize Gaye Erkan’ın ataması, ortodoks politikalara dönüş beklentilerini artırdı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından 22 Haziran’da faiz kararı açıklanacak. Ekonomi yönetiminde yapılan değişimler ile beraber faizlerde artış beklentisi bulunuyor. Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Erdoğan açıklamasında, faiz politikasına ilişkin görüşlerinde bir değişiklik olmadığını belirterek, “Cumhurbaşkanı faiz politikalarında ciddi bir değişime mi gidiyor gibi bir yanılgının içine düşülmesin. Ben burada aynıyım” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerinin devamında, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, TCMB ile beraber adım atmasını kabullendiklerini söyledi.

Soydan’dan Faiz ve KKM Açıklaması

Ekonomi gazetecisi Barış Soydan, Erdoğan’ın açıklamalarının ardından sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Soydan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın röportajındaki kilit bölümün, “Şimşek’in adımlarını Merkez Bankası ile atmasını kabullendik” ifadesi olduğuna dikkat çekerek, “Bir faiz artırımı geliyor, peki hangi oranda? Ankara’da “30 konuşuluyor.” olduğuna dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Ekonomi politikalarında yapılacak değişikliklere dair duyumlarını paylaşan Soydan, KKM’den kademeli çıkışa dair yol haritasının birkaç aylık döviz gelişmeleri izlendikten sonra Eylül ayı gibi açıklanmasının beklendiğini söyledi.

Soydan, piyasa faizleri ve beklentiler dikkate alınarak kademeli adımların riskinin alınması yerine ilk PPK toplantısında politika faizinin yüzde 30 seviyesine çıkarılması görüşünün hakim olduğunu belirtti.

Merkez Bankası tarafından politika faizi dışındaki araçların (koridor uygulaması, vadeli işlemlerdeki bazı düzenlemeler, zorunlu karşılıklarda özellikle kredi bağlantılı düzenlemelerin) kullanılmayacağının ilan edilmeyeceğini öne sürdü.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın borçlanma ve bütçeye dair bir ara dönem raporu yayınlamasının planlandığını belirten Soydan, Para Politikası Kurulu üyesi Prof. Elif Hobikoğlu’nun Başkan Yardımcısı atanabileceğini aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.