Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan: Düşük Faiz, Düşük Enflasyon, Ben Aynıyım

Yurtdışı ziyaretlerinin dönüşünde konuşan Erdoğan faiz konusuna açıklık getirdi. İşte dikkat çeken açıklamalar;
Erdoğan: Düşük Faiz, Düşük Enflasyon, Ben Aynıyım
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve Azerbaycan ziyaretlerinin dönüşünde kameralar karşısına geçerek açıklamalar yaptı. Erdoğan, ABD Merkez Bankası (FED) politikalarına dikkat çekerek kendisiyle ilgili bir yanılgı olduğunu vurguladı.

Erdoğan, “Cumhurbaşkanı faiz politikalarında ciddi bir değişime mi gidiyor gibi bir yanılgının içine düşülmesin. Ben burada aynıyım” ifadelerini kullandı. Ama Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in şu andaki düşüncesi noktasında rahatlıkla Merkez Bankası ile beraber adım atmasını kabullendiklerini belirtti.

Başbakanlığı döneminde enflasyonu tek haneye düşürdüklerinde faizin yüzde 4,6, enflasyonun ise yüzde 6,2 olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı, düşük faiz düşük enflasyon teorisiyle çalıştıklarını paylaştı.

“Asgari Ücret Açıklaması”

Asgari ücret konusuna da değinen Erdoğan, kesinlikle işçileri yine enflasyona ezdirmeyeceklerini, ellerinden gelen gayreti göstereceklerini vurguladı. İşçilerin bu noktada rahat ve huzurlu olmasını söyledi.

Bir an önce konuyla ilgili karar vereceklerini, memur maaşlarına yönelik adımın Temmuz ayındaki görüşmelerde atılacağını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

“Bizi Vurmaya Kalkıyorlar”

Erdoğan gıda, tarım ve hayvancılığın en önemli adımlardan olduğuna işaret ederek kendilerini bunlar üzerinden vurmaya çalışanlar olduğunu aktardı. Onlara prim vermeden altyapı ve üstyapıda bütün çalışmaları sürdüreceklerini, bir taraftan da finans sektörünü güçlendirmenin gayreti içerisinde olacaklarını dile getirdi.

Finans sektöründe kaynak arayışlarına devam ettiklerini, bankalar noktasında sıkıntı olmadığını kaydetti. Meselenin finans yönetimini daha güçlü hale getirmek ve böylece enflasyondaki düşüşü daha aşağı indirmek olduğunu vurguladı.

“Başarılarını Bize İlettiler”

Merkez Bankası Başkanı olarak Hafize Gaye Erkan’ın atanması sürecine değinen Erdoğan, teklifi kendisine Mehmet Şimşek’in getirdiğini belirtti.

Bu süreçte farklı bazı isimler üzerinde çalışmalar yürüttüklerini ve kabineyi buna göre oluşturduklarını aktardı.

Kabinede ve hükümette yer alan kişileri yurt içinde veya yurt dışındaysa kimdir, nedir, nasıl birisidir hepsini soruşturduklarını kaydetti.

Çok garip ataklar yapıldığını, birçok şeyin uydurulduğunu söyleyen Erdoğan, Erkan’ın başarılarını kendisine ilettiklerini bildirdi. Goldman Sachs’tan finans sektöründeki çalışmalara Erkan’ın durumunun kendisine söylendiğini ifade etti.

İsveç’in NATO’ya Üyelik Süreci

Erdoğan, İsveç’in NATO üyeliği konusunda Türkiye2den olumlu yaklaşım beklentisi olduğunu, bu beklentilerin kendileri için bunlara uyacakları anlamına gelmeyeceğini vurguladı. İsveç’in üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini belirtti ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile İstanbul’da yaptığı görüşmeyi anımsattı.

İsveç’in bu terör örgütleri ile yaptıklarını yok etmesi gerektiklerini paylaştı ve “NATO’nun terörle mücadele ayağı nerede? NATO’nun bunu bir defa halletmesi lazım.” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.