Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası Başkanı Gaye Erkan’dan Kritik Atamalar

Göreve yeni gelen Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, en yakınına kadın yönetici atadı.
Merkez Bankası Başkanı Gaye Erkan’dan Kritik Atamalar
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye, 28 Mayıs’ta yapılan ikinci tur seçimin ardından mevcut hükümetin devam etmesinin kesinleşmesiyle yeni bir döneme girdi. Yeni dönemde ise en problemli olduğumuz konu olan ekonomide köklü değişim yapılması gerektiği konusunda herkes hemfikirdi.

Bu doğrultuda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilk iş olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı’na Mehmet Şimşek’i, ardından da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı’na Hafize Gaye Erkan’ı getirdi.

Sözcü’nün haberine göre Erkan ilk atamalarını gerçekleştirdi. Buna göre eski televizyoncu olan İletişim ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Gizem Uzuner’i görevden aldı ve şimdilik yerine bir isim atamadı.

Kurumdaki değişime iletişimin tepesinden başlayan Erkan, yakın çalışacağı Başkanlık Ofisi Genel Müdürlüğüne kurum içinden Emine Aslı Üvez Meriç’i getirdi. İletişim ve Dış İlişkiler Genel Müdür Yardımcılığına ise İdare Merkezi Danışmanı eski gazeteci Fırat Bora Taş’ın bir süreliğine vekaleten atandığı bildirildi.

Başkanlık Ofisi Genel Müdürlüğü’nde daha önce Harun Furkan Çarpadan yer alıyordu. Çarpadan’ın Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı olarak göreve gelen Şahap Kavcıoğlu ile birlikte gittiği aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Faizleri belirleyen Para Politikası Kurulu üyeleri ile başkan yardımcılarını doğrudan Cumhurbaşkanı atadığı için Erkan’ın köklü değişiklik yapma yetkisi bulunmuyor.

Emine Aslı Üvez Meriç kimdir?

Meriç daha öce İletişim ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğünde protokol müdürü olarak görev yapıyordu. Bir dönem özel kalemde de görev aldığı ve bu alanda tecrübesi olduğu biliniyor.

Erkan’ın görevden aldığı Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümü mezunu olan Gizem Uzuner ise Bilgi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Financial Economics bölümünde yüksek lisans yaptı.

Sermaye Piyasası Kurulu’nun yetkilendirmesiyle Türev Araçlar ve İleri Düzey lisanslarına sahip olan Uzuner, Gedik Yatırım Holding Kaldıraçlı İşlemler Departmanı’nda ve Destek Menkul Değerler’de araştırma bölümünde çalıştı.

2015’de Bloomberg HT’de Araştırma Müdürü olarak göreve başlayan isim, 2022 yılında Merkez Bankası İletişim ve Dış İlişkiler Genel Müdürü olarak atanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.