Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bankalar Uyarıyor: Kredi Kartı Kullanımına Yakın Takip!

Kredi kartı harcamalarındaki artışın sürmesi ile beraber bankaların müşterilere döviz, altın ve kripto varlık alımı yapılmaması uyarısında bulunuyor.
Bankalar Uyarıyor: Kredi Kartı Kullanımına Yakın Takip!
HABER GİRİŞ

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından aktarılan son verilere göre kredi kartı kullanımındaki artışın sürdüğünü gösteriyor.

Genel seçimler sonrası ekonomi yönetiminin ortodoks politikalara dönüşü ile beraber bireysel harcamaların ve kredi kartı kullanımının azaltılması hedefleniyor. Bu kapsamda bankaların müşterilere kredi kartı kullanımına ilişkin uyarı mesajları gönderdiği belirtiliyor.

Bu ay bazı bankaların, müşterilerine gönderdikleri kart ekstrelerinde, “Kredi kartınızla döviz/altın/kripto varlık alımları, vadesi gelmemiş kredilerin kapatılması, makul gerekçesi olmayan transferler, nakit çekme limitini aşma için işlemler ile sistem dışına para çıkarılmasına yönelik işlemler nedeniyle kartınız kapatılabilir” uyarısında bulunduğu öğrenildi.

Bu uyarı sonrası bankaların kredi kartlarından yapılan harcamaları yakın takibe alacağı, yatırım amaçlı kredi kartı kullanımlarının engelleyeceğine dair beklentiler arttı. TCMB’nin Haziran 2023’ten itibaren faiz oranlarını kademeli olarak artırması ile beraber, kredilerde yavaşlama görüldü.

Kredi kartı kullanımında ise artış sürdü. Artan talep nedeniyle ekonomi yönetiminin yeni kısıtlayıcı önlemler alabileceği belirtiliyor. İhtiyaç kredilerindeki faizlerin artması ile beraber, kredi kartı kullamına yönelik talepte artış kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Ek olarak gelir artışları ile beraber kredi kartı limitlerinin güncellenmesine neden oluyor ve bu da kullanım kapasitesini artırıyor. Yüksek limitli kartlarda limit kullanım oranı gerilerken, 25 bin TL ve altı limite sahip kredi kartlarında ise limit kullanım oranı artış kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.