Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bankalar Para Sahiplerini Ayırıyor: Ne Kadar Para O Kadar Faiz!

TL mevduat hesaplarda işleyen sisteme ayak uydurmak zorlaşmaya devam ediyor. Şimdi de yatırılan para miktarına göre faiz oranı verildiği öğrenildi.
Bankalar Para Sahiplerini Ayırıyor: Ne Kadar Para O Kadar Faiz!
HABER GİRİŞ

Mudilerin yüzde 68’e varan faiz oranlarında 3 aylık TL mevduat hesaplarını cazip bulmalarına rağmen ilerleyen günlerde faizlerin düşeceği endişesiyle 6 aylık vadelere yöneldiği haberleri gelirken bir gelişme de tasarruf miktarlarından yana oldu.

TL mevduat hesaplarda faiz oranının yatırılacak paraya göre değiştiği görüldü. Bankaların yüksek tutara göre faiz verdiği senaryoda tasarruf büyüklüğüne göre getiriler değişti.

Konuya ilişkin Milliyet’e konuşan ekonomist Muhammet Bayram, Merkez Bankası’nın bankalar için belirlediği faiz politikası ile bankaların müşterilerine verdiği faiz tekliflerinin değişiklik gösterdiğini hatırlattı.

Bayram, “Bankalar belli oranlarda para sahiplerini ayırmaktadırlar. Bankalar 5 milyon TL’ye sahip tek bir kişi yerine 500.000 TL’ye sahip on kişiyi tercih eder, bu da tek seferde TL mevduatın bankadan çıkmamasına sebebiyet verir” dedi.

Ancak gelinen noktada bankaların TL rasyosunu yüksek tutmak adına daha büyük paralara daha yüksek faiz verdiğini söyleyerek, “Reel faizle politika faizinin birbirine yakınsamasıyla birlikte bu durum düzelecektir” dedi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.