Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yatırımcılar Faiz Avında! TL Mevduatlarında Vadeler Uzuyor

Yatırımcılar, ortalama getirisi yüzde 68'e varan 3 aylık TL mevduatlarını cazip bulmalarına rağmen gelecekte faizlerin düşeceği beklentisiyle 6 aylık vadelere yöneldi. İşte detaylar;
Yatırımcılar Faiz Avında! TL Mevduatlarında Vadeler Uzuyor
HABER GİRİŞ

Son bir yılda TL mevduatlarındaki büyüme dikkat çekici bir ivme kazandı. Faiz artırımlarıyla birlikte, TL yeniden yatırımcıların gözdesi haline gelirken, mevduat hesaplarındaki vadeler de uzadı. Uzun vadeli Türk Lirası mevduatları son on ayda önemli bir artış göstererek 1.8 trilyon lirayı aştı.

Sözcü haberinde bu durumun, TL mevduatının toplam tasarruflar içindeki payının artmasına neden olduğuna işaret etti. Yatırımcılar faiz oranlarının zirveye ulaştığını düşünerek, yüksek faizlerden faydalanabilmek için 6 ay ve üzeri vadeli mevduatlara yöneldi.

Merkez Bankası haftalık verilerine göre 3 Mayıs ile sonlanan haftada 3 aya kadar vadeli mevduatın ortalama faizi yüzde 68.03, 6 aya kadar vadeli TL mevduatın ortalama faizi ise yüzde 63.9 oldu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun Mart verilerine göreyse Türkiye’deki yerleşikler 14 trilyon 287 milyar liralık mevduatlarının 8 trilyon 357 milyar liralık kısmını TL cinsinden tutuyor.

Bu mevduatın büyük bir bölümü 6-12 ay vadeli hesaplarda bulunuyor. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla, 6 ay ve üzeri vadeli mevduatların büyüklüğü büyük bir artış gösterdi ve Mart’ta 1.8 trilyon liraya ulaştı. Bu da toplam mevduat içindeki paylarının yüzde 21,5’e yükselmesine neden oldu.

GCM Yatırım Banner

Mevduat faizlerindeki yükseliş, stopaj oranlarının artırılmasıyla birlikte yeni bir seyir izlemeye başladı. Özellikle 6 aya kadar vadeli hesapların stopaj oranları artırıldı. Bu durum, bankalardaki TL mevduat faizlerinde bir düşüşe yol açtı.

Haberde, özellikle 3 aya kadar vadeli hesaplarda yüksek tutarlı mevduatlara uygulanan faiz oranlarının düştüğüne işaret edildi. Bu değişimin yatırımcıların mevduat tercihlerini etkileyebilirken, uzun vadeli mevduatlar hala avantajlı bir seçenek olarak değerlendirildiği vurgulandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.