Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bankalar KKM’den TL’ye Dönüş Hedefini Sağlayamıyor

Bankalar, tasarruf sahiplerini KKM’den TL’ye geçiş konusunda ikna edemezken, kurların yükseleceği beklentisiyle dövize eğilimin yüksek olduğu belirtildi.
Bankalar KKM’den TL’ye Dönüş Hedefini Sağlayamıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), kur korumalı mevduat (KKM) hacmini azaltmak için geçtiğimiz günlerde önemli bir karar açıkladı. KKM’den çıkışın ilk adımında, bankalara mudileri normal TL mevduata yönlendirmeleri istendi.

Bunun üzerine gözler bankaların mevduat faizini ne kadar yükselteceğine çevrilirken ekonomi yazarı Erdal Sağlam, işlerin istendiği gibi gitmediğini belirten bir yazı yazdı.

Uygulamanın başlamasının üzerinden 10 gün geçmesine rağmen bankaların KKM’den TL hesaplarına dönüşüm oranını sağlayamadığı, hesap sahiplerinin TL yerine dövize kaydığına dikkat çekildi.

Tasarruf Sahipleri TL’ye Geçmesi için İkna Edilemiyor

Merkez Bankası, KKM konusunda aldığı karar sonrasında bu hafta başında bankaların gerçek kişiler için dönüşüm hesaplarında vadeli TL’ye aylık dönüşüm hedefini yüzde 5’ten yüzde 10’a çıkardı. Bunun nedeni ise bu dönüşümde döviz verilme zorunluluğu bulunmaması olarak yorumlandı.

Ancak bankalar, TCMB’nin istediği tasarruf sahiplerini TL’ye geçiş için ikna edemezken, KKM’den TL hesaplarına dönüşüm oranını sağlama konusunda da henüz bir yol alamadı.

GCM Yatırım Banner

Erdal Sağlam haberinde, bunun sebebinin geçen hafta yapılan 750 baz puanlık politika faizi artışına rağmen ekonomi yönetimine hala güven duyulmamasına bağladı.

Ekonomi yönetiminin rasyonel politikalara dönüş olacağını söylediğini ama henüz somut adımlar atılmamış olmasının vatandaşın güven duymasını da engellediğini ifade etti.

“İşte bu noktada tasarrufçunun TL’ye dönmesi için TL faizlerinin yüksek olması, en azından enflasyonun altında ezilmeyecek bir faiz oranına ihtiyaç olduğu da kesin.” diyen Sağlam, enflasyonun hala çok yüksek olmasının da yüksek faiz oranı gerektirdiğine dikkat çekti. Ancak bankaların maliyetlerin çok artacağı endişesiyle faizleri daha fazla yukarı çekmek istemediğini belirtti.

Bankaların genellikle yüzde 37-38 faiz önerdiğini, bazı özel bankaların ise yüzde 45’e çıktığını açıkladı.

Tasarruf sahiplerinin hala kurların yükselmesini beklediğini, bu nedenle TL yerine döviz hesaplarına kayma eğiliminin çok yüksek olduğunu dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın